Aktualności Aktualności

Kulminacja głuszcowych toków

Właśnie trwa kulminacja głuszcowych toków i o świcie na tokowiskach słychać grające koguty (jedne z ostatnich w naszym kraju). Niestety te pierwotne ptaki starych borów nie nadążają za szybkością zmian jakie następują w ich środowisku i ilością drapieżników, których nigdy nie było tak dużo jak dziś. Ciekawe lecz niestety smutne zdarzenie, zaobserwował podczas toków Adam Kolator, leśniczy ds. łowieckich z Nadleśnictwa Augustów.

„ O zmroku podskoczyłem grającego koguta i gdy się rozwidniło zrobiłem kilka zdjęć i nagrałem krótki filmik. Głuszec pięknie tokował, robiąc tylko krótkie przerwy, ale po wschodzie słońca nadleciało kilkanaście kruków i zaczęły go natarczywie nękać. Trwało to około 5 minut po czym wszystkie obsiadły na sąsiednich drzewach z głośnym krakaniem. Odłożyłem sprzęt i obserwowałem tą sytuację. Nagle kruki zaatakowały głuszca. Jeden szarpał  go za głowę , a drugi za grzbiet. Głuszec wyrwał się i odleciał. Bardzo żałuję, że nie uwieczniłem właśnie tej chwili, bo wiele osób zapewne nie uwierzy w tą opowieść."

Zdarzenie to bardzo nas zdziwiło, bo nigdy nie słyszeliśmy o podobnych przypadkach. Samiec głuszca jest dużym i silnym ptakiem, i bez problemu uciekł prześladowcom, ale samica z młodymi na pewno nie miałaby szans. Niestety dopóki w naszym kraju będziemy fanatycznie chronić wszystkie skrzydlate drapieżniki, wiele cennych gatunków będzie bardzo rzadkich, lub wyginą. Zwłaszcza, że niewiele mają już miejsc odpowiednich do życia. Nie dotyczy to tylko takich ptaków jak głuszce, ale też wielu innych, które jeszcze niedawno zamieszkiwały nasze pola i łąki.

Więcej filmów na kanale YouTube Nadleśnictwa Augustów.