Aktualności Aktualności

Las w wersji dla najmłodszych

Las dla najmłodszych to połączenie bajkowej tajemniczości, ogromu nieodgadnionych dźwięków i kształtów oraz nieodłączny zachwyt nad każdym, nawet najmniejszym szczegółem.

Najtrafniej wiedzę leśną przekazuje się dzieciom, obserwując ich zainteresowanie poszczególnymi elementami lasu. Należy jedynie podążać za nimi i starać się im wyjaśniać te zagadnienia, na które one same zwróciły uwagę. Zaciekawienie tematem lekcji- to bowiem połowa sukcesu.

Nie zawsze jednak spotkanie z leśnikiem odbywa się w lesie. Bywa i tak, że to my jedziemy z wizytą do szkoły czy przedszkola. Wówczas „część lasu" zabieramy ze sobą. Czytając leśne bajki wprowadzamy dzieci w świat przyrody. Każdy bohater opowiadań „przekazuje" dzieciom wiedzę przyrodniczo- leśną. Pan bielik wyjaśnia, że różni się od orła znacząco. Nasionko sosny, opowiada w jaki sposób wyglądała jego wędrówka na dno lasu. Zajączek Rudzio, prowadzi dyskusję z dzięciołem, w jaki sposób prawidłowo dokarmiać zwierzęta zimową porą…

Kiedy już wyobraźnia małych słuchaczy na dobre zadomowi się w lesie, oglądamy wspólnie zdjęcia i rysunki drzew- takich, które przypominają kształty przeróżnych postaci. Wspaniale jest móc posłuchać, jak dzieci niezwykle swobodnie, opisują swoje wyobrażenia dotyczące oglądanych obrazów.