Aktualności Aktualności

Łotewskie doświadczenia

Nasi leśnicy poznawali łotewską gospodarkę leśną i łowiecką.

 12 maja do łotewskich leśników udała się delegacja przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Celem trzydniowej wizyty było zapoznanie się z zasadami prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej w łotewskich lasach. W trakcie wizyty gościliśmy w trzech z dziesięciu nadleśnictw Valsts meža dienests czyli Państwowego Gospodarstwa Leśnego Łotwy, zajmującego się nadzorem i kontrolą lasów wszelkiej własności na Łotwie.

Program pobytu obejmował m. in. zapozananie się z gospodarką szkółkarską prowadzoną w lasach, ze szczególnym uwzględnieniem szkółkarstwa kontenerowego na przykładzie Szkółki Leśnej Mazsili w Stende. Podczas wizyty w obiekcie szkółkarskim produkującym rocznie 15 milionów sadzonek, leśnicy porównywali stosowane na Łotwie sposoby produkcji szkółkarskiej z metodami realizowanymi w PGL LP.

Wystawa trofeów łowieckich, fot. P. Słuchocki

Zaprezentowany w trakcie wystawy w zamku Jaunmokas szereg medalowych trofeów łowieckich pozyskanych w ubiegłym pięcioleciu na obszarze całej Łotwy stał się przyczynkiem do rozwinięcia dyskusji dotyczącej praktycznych sposobów rozwiązania transgranicznego problemu Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Omówiony przez leśników łotewskich model gospodarki łowieckiej z pewnością różni się od stosowanego w kraju nad Wisłą, ale szereg stosowanych na Łotwie rozwiązań jest z pewnością warte uwagi.

Zaprezentowany sposób prowadzenia gospodarki nasiennej na plantacjach nasiennych powstałych drogą wegetatywną, metody realizacji czyszczeń późnych w drzewostanach brzozowych, realizacja trzebieży późnych w drzewostanach sosnowych, przykuły uwagę i rzuciły nieco inne spojrzenie na różnorodność stosowanych metod hodowli lasu.

Ten owocny wyjazd przybliżył naszym leśnikom odmienne, niż rodzime, sposoby gospodarki leśnej i łowieckiej. Być może warto przeanalizować niektóre z nich pod kątem zastosowania w polskim leśnictwie.