Aktualności Aktualności

Platforma dla Bociana Czarnego

W dniu 21 marca 2014 roku dzięki pasji ornitologów Tomasza Tumiela oraz Michała Korniluka z Komitetu Ochrony Orłów, przychylności Nadleśnictwa Waliły i podarowaniu paru desek przez miejscowego tartacznika Pana Romana Kardasza została zamontowana platforma dla bociana czarnego.

Bocian czarny w odróżnieniu od swojego kuzyna bociana białego unika kontaktu z człowiekiem i na miejsca lęgowe wybiera ostępy leśne. Gniazdo bociana jest duże, szerokie i ciężkie, dlatego do jego stworzenia potrzebne są drzewa o nietypowych kształtach z grubymi gałęziami, rozwidlone lub wygiętym pniem. Bardzo ważny jest również odsłonięty dolot do gniazda. Takich drzew nie jest dużo, dlatego postanowiono pomóc bocianowi czarnemu, który występuje w okolicy.

Na lokalizację platformy wybrano świerk z obłamanym kilka lata wcześniej wierzchołkiem. Platformę pod przyszłe gniazdo zbito na ziemi i przy nie małym wysiłku wciągnięto na drzewo (wbrew pozorom nie jest to takie proste). Montowanie sztucznego gniazda trwało parę godzin. I tu wyrazy uznania dla kolegi z KOO Tomasza Tumiela, który te godziny spędził na drzewie: najpierw przygotowując miejsce, następnie lokalizując i mocując odpowiednio platformę by na końcu z gałęzi i mchu stworzyć zarys gniazda.

Ludzkim okiem platforma wraz z zaczątkiem gniazda wygląda ładnie. Mamy nadzieję, że z lotu ptaka również zostanie dobrze ocenione i zasiedlone przez bociana czarnego.