Aktualności Aktualności

Wielkie Manewry

14 maja br. około godziny 10, leśniczy leśnictwa Zielona zgłosiła pożar lasu w dwóch niezależnych miejscach. Pierwsza na pomoc wyruszyła Ochotnicza Straż Pożarna w Gródku – rozpoczęła się akcja gaśnicza.

Szybko wyczerpały się zbiorniki wody w samochodach gaśniczych i gródeccy strażacy wyruszyli uzupełnić zapasy. Niestety na drodze dojazdu do źródła wody napotkali zwalone drzewo – trzeba było niezwłocznie usunąć przeszkodę. Jednocześnie na ratunek jechali już funkcjonariusze z Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Na ich trasie również doszło do zatoru – na drodze leżało zwalone drzewo oraz nieprzytomna osoba. Zanim strażacy ruszyli w dalszą drogę by ugasić pożar musieli udzielić pomocy osobie poszkodowanej oraz usunąć przeszkodę…

Spokojnie! To tylko ćwiczenia!

Manewry Państwowej Straży Pożarnej z województwa podlaskiego oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku miały na celu doskonalenie możliwości potencjału ratowniczego na obszarach leśnych.

Filmowa relacja z wydarzenia.

Największym problemem podczas akcji gaśniczej okazał się brak dostępu do źródeł wody. W celu uzyskania możliwości poboru rozciągnięto ponad kilometr linii gaśniczej do rzeki Kołodzierzanki. Ponadto zbudowano pośredni bufor do przepompowywania wody w postaci zbiornika o pojemności 10 tysięcy litrów. Łącznie w akcji gaśniczej wzięło udział 20 samochodów p.poż w tym największa w Polsce cysterna o pojemności 28 tysięcy litrów oraz specjalny samochód do dowodzenia i łączności. W manewrach uczestniczyło łącznie 50 osób w tym jednostki z OSP Gródek, Michałowo, Szymki , PSP Białystok, Hajnówka, Sokółka oraz pracownicy Nadleśnictwa Waliły.

Wspólne podsumowanie akcji odbyło się na terenie szkółki leśnej Lipnik. Manewry okazały się świetną lekcją dla wszystkich uczestników. Doskonała koordynacja poszczególnych służb i współpraca zapewniła pełne powodzenie akcji. Przećwiczono procedury, których znajomość może w przyszłości uchronić las oraz zadecydować o zdrowiu i życiu wielu osób.