Aktualności Aktualności

Wizyta duchowieństwa Archidiecezji Białostockiej w Nadleśnictwie Rudka

7 stycznia 2019 r. na terenie Nadleśnictwa Rudka odbyła się narada leśników z udziałem przedstawicieli duchowieństwa Archidiecezji Białostockiej. Podczas spotkania zaprezentowano zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzoną w Nadleśnictwie Rudka.

Tradycja tego rodzaju spotkań w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, z udziałem przedstawicieli duchowieństwa Archidiecezji Białostockiej, rozpoczęła się w 2000 roku.

Na zaproszenie dyrektora RDLP w Białymstoku w spotkaniu wzięli udział: Ksiądz Arcybiskup Metropolita Białostocki – Jego Ekscelencja Tadeusz Wojda, Biskup Drohiczyński – Jego Ekscelencja Tadeusz Pikus, Biskup Łomżyński – Jego Ekscelencja Janusz Stepnowski, a także biskupi pomocniczy, biskupi seniorzy, duszpasterze leśników, duchowieństwo i leśnicy z RDLP w Białymstoku.

W siedzibie Nadleśnictwa Rudka przybyłych gości przywitał dyrektor generalny Lasów Państwowych pan Andrzej Konieczny wraz z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku panem Andrzejem Józefem Nowakiem oraz nadleśniczym Nadleśnictwa Rudka panem Grzegorzem Markiem Godlewskim. Działalność Nadleśnictwa Rudka przedstawił w prezentacji pan Sylwester Kowalczuk – zastępca nadleśniczego. Uczestnicy spotkania obejrzeli również film przedstawiający działania tutejszych leśników.

Dostojni goście podczas wyjazdu terenowego odwiedzili kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce oraz najstarszy w Diecezji Drohiczyńskiej, drewniany kościół pw. św. Doroty Panny i Męczennicy z 1696 roku. W kolejnym punkcie programu zwiedzono Muzeum Leśne, znajdujące się w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu, gdzie przewodnicy przedstawili historię Lasów Państwowych i poszczególne działy gospodarki leśnej. Chętni mogli obejrzeć wystawę trofeów łowieckich rodziny Filipowiczów, umiejscowioną na poddaszu zabytkowej gajówki. Kolejnym obiektem, który odwiedzili uczestnicy spotkania było Gospodarstwo Szkółkarskie Koryciny, gdzie dostojni goście obejrzeli nowoczesną chłodnię do przechowywania nasion, zautomatyzowany namiot do produkcji szkółkarskiej oraz izbę edukacyjną ze stałą ekspozycją pt. „Las w życiu człowieka, człowiek w życiu lasu”.