Wydawca treści

Bezpieczeństwo na leśnych zajęciach

Odpowiednio zorganizowana współpraca uwzględniająca wskazane w Porozumieniu kwestie BHP zagwarantuje uczestnikom spotkań, w tym także nauczycielom pełniącym funkcje opiekunów, odpowiednie warunki do nauki, rzetelną informację, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, w oparciu o Zarządzenie nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dn. 9 maja 2003r w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa zwraca się z prośbą do wszystkich zainteresowanych organizacją spotkań edukacyjnych na terenie nadleśnictwa o zapoznanie się i zastosowanie warunków zawartych w załączonym dokumencie „Porozumienie".

Odpowiednio zorganizowana współpraca  uwzględniająca wskazane w Porozumieniu kwestie BHP zagwarantuje uczestnikom spotkań, w tym także nauczycielom pełniącym funkcje opiekunów, odpowiednie warunki do nauki, rzetelną informację  i przede wszystkim bezpieczeństwo.

W celu omówienia szczegółów i pobrania formularza „Porozumienia" proszę kontaktować się bezpośrednio z wybranym nadleśnictwem.

9 PRZYKAZAŃ DLA ODWIEDZAJĄCYCH LAS

    Nigdy nie idź do lasu podczas silnych wiatrów i burz.

    Jeśli podczas pobytu w lesie/parku zastała cię burza, wyłącz telefon komórkowy, nigdy nie chroń się pod najwyższymi drzewami.

    Czytaj informacje umieszczone na tablicach informacyjnych przy wejściach na szlaki, ścieżki i stosuj się do nich.

    Nie schodź z wyznaczonych szlaków i ścieżek, szczególnie jeśli słabo znasz odwiedzaną okolicę.

    Dostosuj obuwie do warunków terenowych, najlepsze jest obuwie sportowe, z zakrytą kostką.

    Zachowuj się cicho.

    Jeśli spotkasz dzikie zwierzę (np. wilka, żubra, dzika), nie zbliżaj się do niego, powoli i spokojnie wycofaj się z tego miejsca.

    Po każdej wizycie w lesie/parku/na łące sprawdź dokładnie czy nie ma kleszczy na twoim ciele.

    Nie oddalaj się od swoich towarzyszy.

Materiały do pobrania


Bezpieczne ferie

Na co uważać, aby zimowy wypoczynek był bezpieczny, a po feriach wszyscy cało i zdrowo wrócili do szkół? – tego ze wsparciem ze strony leśników, uczą podlascy policjanci.

W Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, powstała broszura profilaktyczna pn. „Zimowy Klub Dobromisia".

To skierowane do dzieci i młodzieży wydawnictwo w ciekawy sposób, z pomocą zawartych w nim łamigłówek, krzyżówek i zagadek, przybliża zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku. Dowiemy się tu, gdzie i na co uważać, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z panującymi podczas ferii warunkami atmosferycznymi, czy jak bezpiecznie korzystać z Internetu, gdy pogoda nie dopisuje.

Broszura jest elementem organizowanej przez policjantów i leśników akcji „Bezpieczne ferie, bezpieczne wakacje 2015", w ramach której podlascy funkcjonariusze policji odwiedzają placówki oświatowe, bezpośrednio zapoznając uczniów z zasadami bezpieczeństwa, również podczas wypoczynku w lasach. Leśnicy włączają się w akcję, przypominając o zasadach bezpieczeństwa podczas spotkań edukacyjnych oraz poprzez promowanie broszury "Zimowy Klub Dobromisia" w Internecie.

Zachęcamy do pobrania pliku i korzystania z tego niewielkiego, lecz bardzo pożytecznego wydawnictwa. 

Materiały do pobrania