Czy znasz swojego najstarszego sąsiada? Czy znasz swojego najstarszego sąsiada?

Puszcza Piska

Puszcza Piska to największy kompleks leśny na Mazurach. Wśród majestatycznych lasów świerkowo-sosnowych co rusz pojawiają się malownicze jeziora o porośniętych trzciną brzegach.

Zróżnicowanie terenu Puszczy Piskiej przekłada się bezpośrednio na skład gatunkowy drzew tworzących lasy w poszczególnych częściach puszczy. Na południu, na rozległej równinie piasków sandrowych dominuje mało wymagająca sosna, która znajduje tam optymalne warunki wzrostu, osiągając imponujący wygląd i spore rozmiary. Wyróżniono nawet ekotyp sosny mazurskiej, która jest bardzo wysoka (nawet do 40 m) oraz ma strzelisty, oczyszczony z gałęzi do dużej wysokości pień. Na południu tego dużego kompleksu leśnego, żyźniejsze gleby pozwoliły na rozwój lasów liściastych i mieszanych.

Przechadzając się po zakątkach Puszczy Piskiej możemy wsłuchać się w głos natury. Każdy miłośnik przyrody koniecznie powinien to miejsce odwiedzić i przy okazji poznać kilka wyjątkowych drzew, jak na przykład Kasztanowiec zwyczajny rosnący na środku rozległego placu w miejscowości Kulik (teren Nadleśnictwa Pisz). Obecnie jest to miejsce wykorzystywane przez pracowników nadleśnictwa, podczas prowadzenia zajęć z edukacji leśnej. Wokół placu znajduje się wiata, „grzybek” z możliwością rozpalenia ogniska, toaleta. Niegdyś plac był podwórkiem gospodarza, który zajmował się m.in. hodowlą koni. O historii tego miejsca świadczą pozostałości fundamentów, kamienna piwnica i studnia. Jedyna osada jaka znajduje się w miejscowości Kulik należy do Nadleśnictwa Pisz i kiedyś pełniła rolę leśniczówki łowieckiej.

Kasztanowiec jest doskonale znany mieszkańcom Pisza i okolic. Pod rozłożystą koroną drzewa, na dębowej ławce wokół pnia, odpoczywają rowerzyści i wędrowcy poszukujący ciszy i spokoju.

Mimo tego, iż nie jest to drzewo okazałe, bo jego wymiary wynoszą:  18 metrów wysokości i  240 cm obwodu, to dla lokalnej społeczności jest jednym z najbardziej ulubionych „drzewnych” sąsiadów.

Jak do niego dojechać? Odległość z centrum Pisza wynosi jedynie 13 km. Z Pisza należy kierować się drogą na Turośl. Po  przejechaniu 10 km znajdziemy się przy skrzyżowaniu na którym musimy skręcić w lewo,  kierując się do miejscowości Wielki Las. Po 500 m powinniśmy skręcić w lewo w asfaltową drogę leśną, która jest udostępniona do ruchu samochodowego. Po 2 km znajdziemy się u celu.  Zatrzymajmy się przy Kapliczce Św. Huberta znajdującej się tuż przy drodze. Po lewej stronie, na polanie znajdziemy „naszego sąsiada”.

Kolejnym drzewem wartym uwagi jest dąb szypułkowy, rosnący na popularnym polu biwakowym „Binduga Młyńska” nad jeziorem Seksty. Jego wysokość to 25 metrów, a obwód pnia na wysokości 130 cm wynosi 570 cm. Ten wyjątkowy pomnik przyrody w okresie wakacyjnym „ma oko” na  spędzających tam wakacje turystów. Czuwa nad bezpieczeństwem i pilnuje odpowiedniego zachowania w tym urokliwym miejscu na skraju lasu i wody.  Po wyjeździe wczasowiczów zostaje mu już tylko obraz spokojnych fal jeziora.

Na pole biwakowe Binduga Młyńska trafimy przejeżdżając przez miejscowość Karwik w kierunku Niedźwiedziego Rogu. Po przekroczeniu mostku na strudze za wsią Karwik, po ok. 750 m asfaltowej drogi na skrzyżowaniu z drogą leśną, musimy skręcić w lewo (widoczny kierunkowskaz). Po kilku minutach ukaże nam się błękit jeziora Seksty, a po lewej stronie polany na skraju lasu znajduje się nasz dąb.

 

Opisy drzew: Anna Niebrzydowska

Z terenu Nadleśnictwa Pisz przechodzimy na obszar Nadleśnictwa Drygały, gdzie ciekawymi okazami drzew są:

Lipa drobnolistna w Leśnictwie Borowe, oddział 85c, ok 3 km od drogi Dmusy-Rożyńsk Wielki, dojazdem pożarowym nr 43 na wschód od tej drogi. Jej obwód to ok 370cm, wysokość 30 m, a wiek to ok 200 lat.

Współrzędne:  53o38’58.0”N; 22o14’09.1”E

Buk zwyczajny w Leśnictwie Kaliszki, oddział 396Aa, 300 m od trasy Pisz –Biała Piska, 25 m od osady Kawałek.  Wiek tego drzewa to ok 180 lat, a jego wymiary to ok 330 cm w obwodzie i 32 m wysokości.

Współrzędne:  53o36’41.0”N; 22o02’02.9”E

Z kolei na terenie Leśnictwa Nitki (oddział 526l) 750 m od dojazdu pożarowego nr 13 (skręt w dojazd z drogi Drygały-Bemowo Piskie, dojazd prowadzi do miejscowości Rymki) w kierunku na północ od dojazdu, rośnie ok 200 letni dąb szypułkowy. Drzewo rośnie na terenie ruin wsi Kozłówek, na terenie byłego poligonu wojskowego. Wysokie na  30 metrów w pewnym momencie rozwidla się na dwa pnie o obwodzie 330 cm każdy.

Współrzędne:  53o43’59.9”N; 22o06’13.4”E

Opis drzew: Rafał Osipiński