Asset Publisher Asset Publisher

Otwarcie trasy "Poznaj Swój Las" w Nadleśnictwie Bielsk

10 maja br. w uroczysku Osuszek odbyła się impreza otwierająca jedną z dwóch ścieżek do biegów na orientację, która powstała w ramach projektu "Poznaj Swój Las" na terenie Nadleśnictwa Bielsk.

Zebranych gości przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsk Jerzy Andrzejuk. Następnie pomysłodawca i kierownik projektu Włodzimierz Protasiewicz (RDLP w Białymstoku) przedstawił krótką prezentację dotyczącej idei projektu oraz zasad biegów na orientację.

Druga ścieżka zlokalizowana jest w leśnictwie Laski, tuż przy zalewie Repczyce.

Całe spotkanie odbyło się w terenie, gdzie uroczyście otwarto ścieżkę przecinając wstęgę. Następnie każdy mógł pokonać wyznaczoną na mapie trasę składająca się z 4 punktów kontrolnych, na których uczestnik musiał odpowiedzieć na pytania z zakresu przyrody. Do odnalezienia punktów służyła mapa i kompas.
Na każdego uczestnika, który ukończył trasę czekały upominki oraz mały poczęstunek. Dodatkowo wszyscy odcisnęli palce na pamiątkowych plakatach.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt „Poznaj Swój Las" to pakiet propozycji różnorodnych aktywności od edukacji, poprzez rekreację i turystykę, aż do form sportowych. Wszystkie opierają się na orientacji terenowej. Jego elementy składowe to mapa do biegu na orientację i drewniane słupki jako stałe punkty kontrolne ustawione w lesie na powierzchni którą obejmuje mapa. Ponadto strona internetowa udostępniająca mapki, pakiet edukacyjny oraz aplikacja mobilna - jako elementy edukacyjne (jeszcze w opracowaniu).

W terenie poruszamy się przy pomocy mapy i kompasu. Uczestnik odnajduje w wyznaczonej kolejności punkty kontrolne (PK). Mapa, wykonana zgodnie ze standardami IOF (International Orienteering Federation) posiada jednakową symbolikę, dzięki temu jest czytelna na całym świecie. Została tak dobrana, żeby można było korzystać z mapy w czasie biegu czy jazdy rowerem. Wybór drogi pomiędzy punktami jest indywidualną sprawą zawodnika, zależną od jego umiejętności. Właśnie samodzielny wybór wariantu przebiegu i jego realizacja stanowi istotę orientacji sportowej. Zawody odbywają się w formie biegowej, jazdy na rowerze, a zimą w formie biegu narciarskiego. Przeprowadza się także wiele imprez turystycznych, można też po prostu iść z mapą na spacer.

W formach turystyczno-rekreacyjnych używamy mapy, ale nie ścigamy się, poruszamy się własnym tempem, możemy po drodze rozwiązywać dodatkowe zadania, w dowolnym momencie zrobić sobie przerwę i odpocząć czy zachwycić się szczególnie pięknym widokiem...

Nasza oferta skierowana jest do wszystkich. Korzystanie jest bezpłatne. Uczestniczymy na własną odpowiedzialność – należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa oraz przestrzegać przepisów dotyczących zachowania się w lesie.

Wielką zaletą projektu jest możliwość całorocznej aktywności w środowisku leśnym, rekreacja i edukacja realizowane indywidualnie lub zespołowo. Mapy   w formacie pdf można pobrać ze strony projektu.

Projekt realizuje 11 nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku (Bielsk, Nurzec, Białowieża, Waliły, Rajgród, Knyszyn, Łomża, Nowogród, Augustów, Szczebra, Suwałki) jako odpowiedź na zapytanie ankietowe skierowane między innymi do szkół, samorządów i organizacji turystycznych.

Partnerami Projektu są Gminy Grajewo, Gródek, Kleszczele, Rutka Tartak oraz Fundacja Sport i Przyroda Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników.

Częściami składowymi  projektu są:

  • 13 map do biegu na orientację powierzchni leśnych ze stałymi punktami kontrolnymi,
  • 13 tablic informacyjnych w miejscu rozpoczęcia aktywności,
  • pakiet edukacyjny oraz aplikacja mobilna

Projekt w całości sfinansowały Lasy Państwowe realizując założenia kampanii promocyjnej pod nazwą Lasy Państwowe – Zapraszamy.

Zapraszamy do korzystania z przygotowanej oferty.