Wydawca treści Wydawca treści

Naprawiony most na drodze Narewkowskiej

Uszkodzony podczas obfitych opadów deszczu most na drodze Narewkowskiej został naprawiony.

Nadleśnictwo Białowieża informuje, że na drodze Narewkowskiej, tj. drodze łączącej  Białowieżę z Narewką zostały zakończone prace mające na celu naprawę mostu na rzece Łutownia. Odcinek drogi znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Białowieża został udostępniony do ruchu. 


Zagraniczni dyplomaci poznawali Puszczę

9 maja Nadleśnictwo Białowieża gościło przedstawicieli ambasad m.in. Chorwacji, Hiszpanii, Australii, Niemiec i Bułgarii.

Grupie przewodził Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska – dr inż. Andrzej Konieczny. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Białowieskiego parku Narodowego i Zakładu Lasów Naturalnych IBL oraz leśnicy z RDLP w Białymstoku i puszczańskich nadleśnictw.

Podczas spotkania leśnicy przedstawili sposoby zarządzania i ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych w Puszczy Białowieskiej oraz negatywne skutki biernej ochrony przyrody w sytuacji niespotykanej od wielu lat gradacji kornika drukarza.

Na pięciu powierzchniach zaprezentowano różnorodne zagadnienia dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej. Niedaleko uroczyska Hajduki przedstawiono aspekty związane z przebudową drzewostanów. W Rezerwacie Krajobrazowym Władysława Szafera zaprezentowano konsekwencje biernej ochrony przyrody w kontekście celu ochrony rezerwatu oraz problemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego. W drzewostanach gospodarczych i młodszych w strefie referencyjnej rozmawiano o skutkach gradacji kornika drukarza dla siedliska grądu subkontynentalnego – 9170. Ambasadorzy dowiedzieli się m.in., że z jednego zasiedlonego przez kornika drzewa pozostawionego w lesie owady te zasiedlają około 30 kolejnych.

fot. Łukasz Ławrysz

Ważnym elementem dyskusji były wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego. Leśnicy poruszyli też kwestie roli martwego drewna w ekosystemach leśnych. 


Droga Narewkowska Zamknięta

Nadleśnictwo Białowieża informuje, że droga Narewkowska, tj. droga łącząca Białowieżę z Narewką jest zamknięta na czas trwania prac mających na celu naprawę mostu na rzece Łutownia.

Most został uszkodzony podczas ostatnich opadów deszczu. Przejazd do Narewki jest możliwy drogą powiatową nr 1651B łączącą Białowieżę z miejscowością Budy i drogą Zwierzyniecką na północ Puszczy Białowieskiej.
O ponownym otwarciu drogi Narewkowskiej niezwłocznie Państwa poinformujemy.

Nadleśnictwo Białowieża przeprasza za utrudnienia.


6,5 miliona korników (film)

O korniku drukarzu powiedziano już bardzo dużo, ale jak z bliska wygląda jego pojawienie się? – Zapraszamy na film.

Początek wiosennej rójki kornika drukarza przypada na przełom kwietnia i maja i jest uzależniony od przebiegu pogody, przede wszystkim temperatury. Owad ten roi się, gdy temperatura podłoża osiągnie 14 °C.

W tym roku kwiecień i początek maja był chłodny i deszczowy, z częstymi przymrozkami. 5-7 maja temperatura gwałtownie wzrosła – w ciągu dnia osiągała nawet 25 °C. W ciągu tych 3 dni, do 170 szt. pułapek feromonowych, które leśnicy jeszcze w kwietniu ustawili na terenie Nadleśnictwa Białowieża, odłowiono 164 litry korników.

W 164 litrach mieści się ponad 6,5 miliona tych owadów. To tyle, ilu jest mieszkańców np. w Toronto, największym mieście Kanady.

W ciągu całego 2015 roku odłowiono do pułapek 155 litrów korników, zaś w roku 2016 - 205 litrów. Ilość odłowiona w tym roku, tylko przez 3 dni, świadczy o dużym potencjale rozwojowym kornika drukarza. Leśników z Puszczy Białowieskiej zobowiązuje do wzmożonego monitoringu oraz szybkiej reakcji w przypadku stwierdzenia drzew trocinkowych. Aktualne uregulowania wprowadzone przez Ministerstwo Środowiska umożliwiają czynną reakcję leśników na taki stan rzeczy. Nie było możliwe jeszcze kilka lat temu.

Pułapki feromonowe pełnią ważną rolę w monitorowaniu rozwoju rójki kornika drukarza. Ilość odłowionych korników wskazuje na skalę i dynamikę gradacji, z którą mamy do czynienia w Puszczy Białowieskiej. Poprzez odłowienie w pułapki feromonowe nie można jednak zapobiec gradacji. Odłowione w nich korniki to znikoma ilość w porównaniu z liczbą korników, które zimują w ściółce i pod korą drzew.

 

Film obrazuje intensywny lot korników przy pułapkach feromonowych ustawionych w leśnictwie Batorówka, który obserwowaliśmy 5 maja. W tym leśnictwie przez trzy dni zebrano łącznie 45 litrów korników z 30 pułapek feromonowych.
- To rekord, z którego nie możemy się jednak cieszyć. Zapowiada kolejny trudny rok dla świerków w Puszczy Białowieskiej. Kolejne drzewa zostaną zasiedlone – mówią z troską leśnicy.
 


Na Majówkę udostępniamy kolejne drogi

Po wykonaniu prac mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego Nadleśnictwo Białowieża udostępnia kolejne szlaki.

Z dniem 28 kwietnia, zarządzeniem nr 15/17 Nadleśniczego Nadleśnictwa Białowieża, udostępnione zostały kolejne drogi i szlaki.

Wobec tego aktualnie udostępnione są następujące miejsca:

Na mapie kolorem niebieskim zaznaczono drogi i szlaki otwarte dla ruchu turystycznego.

1) obszar nadleśnictwa położony na wschód od odcinka drogi wojewódzkiej nr 689, między miejscowością Białowieża a granicą państwa,
2) dojazd do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego,
3) ścieżka edukacyjna „Żebra Żubra",
4) ścieżka edukacyjna „Szlak Dębów Królewskich",
5) ścieżka edukacyjna „Miejsce Mocy",
6) droga Narewkowska,
7) droga Sinicka,
8) tryb Jagielloński,
9) droga Kamieniecka, do skrzyżowania z trybem Jagiellońskim,
10) tryb Olemburski, od drogi Sinickiej do trybu Zwierzynieckiego,
11) droga Czerlońska, od trybu Jagiellońskiego do Czerlonki,
12) tryb Graniczny, pomiędzy drogą Narewkowską a trybem Zwierzynieckim,
13) tryb Pojedynacki, pomiędzy drogą Narewkowską a trybem Zwierzynieckim,
14) tryb Stoczański, pomiędzy trybem Granicznym i Pojedynackim,
15) szlak Nordic Walking, od miejscowości Budy do drogi Narewkowskiej,
16) droga Kościelna, od miejscowości Teremiski do drogi Narewkowskiej,
17)  tryb Grubolipny, od szosy Teremiski - Pogorzelce do miejsca ogniskowego „Hajduki", następnie do trybu Pacowskiego i trybem Pacowskim do drogi Sinickiej.

Poniżej znajdą Państwo aktualną mapę obszarów objętych zakazem oraz obszarów udostępnionych wraz z obwieszczeniem. 

Zachęcamy również do zapoznania się z ogólnymi zasadami bezpiecznego korzystania z lasów.

 


Zapraszamy do Puszczy Białowieskiej

Szanowni Państwo

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku serdecznie zaprasza do Puszczy Białowieskiej. Udostępnione są dla odwiedzających las następujące szlaki turystyczne i drogi:

W Nadleśnictwie Białowieża:

  • droga Narewkowska,
  • droga Sinicka, na odcinku od drogi wojewódzkiej 689 do drogi Olemburskiej,
  • dojazd do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego,
  • dojazd, od drogi Narewkowskiej do miejsca ogniskowego „Hajduki",
  • ścieżka edukacyjna „Żebra Żubra",
  • ścieżka edukacyjna „Szlak Dębów Królewskich",
  • ścieżka edukacyjna „Miejsce Mocy",
  • droga Jagiellońska,
  • droga Kamieniecka do skrzyżowania z drogą Jagiellońską
  • obszar nadleśnictwa położony od strony wschodniej, między miejscowością Białowieża a granicą państwa,

Z dniem 28 kwietnia planowane jest otwarcie kolejnych dróg w Nadleśnictwie Białowieża, tj: odcinek drogi Olemburskiej od granicy nadleśnictwa do drogi Sinickiej, kolejny odcinek drogi Sinickiej, od drogi Olemburskiej do granicy nadleśnictwa, drogę Czerlońską, od miejscowości Czerlonka do Drogi Jagiellońskiej.

W Nadleśnictwie Hajnówka udostępnione są wszystkie drogi i szlaki turystyczne z wyjątkiem szlaków niebieskiego i zielonego. Od 29 kwietnia 2017r. zapraszamy do korzystania z kolejki leśnej w Nadleśnictwie Hajnówka, która po rewitalizacji torowiska rozpoczyna kursy do Topiła.

W Nadleśnictwie Browsk dostępne są wszystkie drogi i szlaki turystyczne.

Prosimy śledzić na bieżąco stronę internetową Nadleśnictwa Białowieża www.bialowieza.bialystok.lasy.gov.pl, na której podawana jest aktualna informacja o otwartych szlakach turystycznych.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z bezpiecznych dróg i szlaków turystycznych!

Puszcza to nie plantacja

W piątek 21 kwietnia odbyło się zorganizowane przez Lasy Państwowe, sadzenie lasu w Nadleśnictwie Browsk.

W ramach ogólnopolskiej akcji „1000 drzew na minutę" leśnicy wraz z służbami mundurowymi odnawiali Puszczę Białowieską. Około 150 osób, w tym przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, duchowieństwa, Dyrekcji Generalnej LP, Parku Narodowego Bialowieskaja Puszcza, samorządów lokalnych, policji, wojska, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, inspekcji transportu drogowego, izby administracji skarbowej i harcerstwa wraz z miejscowymi leśnikami, pracownikami Biura Nasiennictwa Leśnego, RDOŚ i IBL zasadzili na prawie 500 placówkach 3500 drzew – dębów, klonów i lip. Gleba została przygotowana w sposób dostosowany do potrzeb Puszczy Białowieskiej.

Wzruszono pokrywę gleby na placówkach o wymiarach 1x1 m, nie orząc bruzd jak w innych lasach gospodarczych i … plantacjach leśnych.  Obsadzona została powierzchnia na której w latach ubiegłych zamarł drzewostan świerkowy, a martwe drzewa zostały usunięte. Na części powstało odnowienie naturalne, lecz pozostałe fragmenty wymagały pomocy człowieka, dlatego zasadzono gatunki zgodne z siedliskiem. Dużo radości uczestnikom sadzenia sprawiało wprowadzenia nowego życia w miejsce martwego lasu. Akcja zainicjowana została uroczystym posadzeniem trzech drzew: cisa, dębu i lipy, przez przedstawicieli duchowieństwa, Ministerstwa Środowiska, władz rządowych i samorządowych. Sadzonka cisa pospolitego została wyhodowana z nasion pobłogosławionych przez Papieża Benedykta XVI a przekazana przez Biuro Nasiennictwa Leśnego. Sadzonki dębu i lipy zostały wyhodowane z nasion puszczańskich.

Przy wydzieleniu, na którym sadzone były młode drzewka, odsłonięta została tablica upamiętniająca wspólne odnawianie Puszczy Białowieskiej. Każdy uczestnik dostał na zakończenie certyfikat zaświadczający uczestnictwo w tak podniosłym wydarzeniu, a z ekranu Dyrektor Generalny LP pogratulował nam odnawiania Puszczy.

Nie każdy jednak, kto przebywał na powierzchni, chciał wprowadzać nowe życie w naturę. W noc poprzedzającą to wydarzenie, na powierzchnię przygotowaną do sadzenia nieznane osoby wysypały wióry z tartaku. W dużej ilości.

Szkoda takiego marnotrawstwa, bo z rozsypanych trocin można by ogrzewać dom przez wiele dni. Spodobało się takie użycie wiórów przybyłym do lasu na czas sadzenia przedstawicielom organizacji głoszących ekocentryzm. Niestety nie przyłączyli się do nas i nie chcieli wspólnie odnawiać Puszczy Białowieskiej. Przyglądali się z boku jak inni pracują. A szkoda, bo praca ta dała sadzącym wiele satysfakcji. Zadowoleni byli również z napisu, który tej samej nocy pojawił się na lipie pozostawionej jako nasiennik – drzewie, które specjalnie zostało by wysiać nasiona na powierzchni. Napis brzmiał: „Puszcza to nie plantacja!". W tej kwestii sadzący byli zgodni z ekocentrystami. Wszyscy, którzy odnawiali Puszczę Białowieską też uważali, że Puszcza to nie plantacja, więc zrobiliśmy sobie pod lipą wspólne zdjęcie.

Tak! Puszcza to nie plantacja – pilnujmy jej różnorodności, sadzimy dęby, klony, lipy – przecież nie chcemy aby stała się monokulturą grabową.


Eksperci oglądali Puszczę Białowieską

W dniach 10 - 11 kwietnia bieżącego roku na terenie Nadleśnictwa Białowieża odbyło się spotkanie polskiej grupy roboczej ds. Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa „Białowieża Forest”.

Wśród zebranych był Podsekretarz Stanu Andrzej Konieczny, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, profesorowie z Rady Naukowej Leśnictwa przy Prezesie Rady Ministrów PR i IBL.  W spotkaniu uczestniczyli również dyrektorzy: RDLP w Białymstoku Andrzej Nowak, BPN Olimpia Pabian, RDOŚ  w Białymstoku Beata Bezubik, oraz przedstawiciele Nadleśnictw Puszczy Białowieskiej i Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Podczas spotkania grupa obejrzała drzewostany Nadleśnictwa Białowieża, odbyła wizytę na jednej z powierzchni kołowych na której trwała praca w ramach kolejnego etapu inwentaryzacji przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. W trakcie lustracji drzewostanów profesorowie Rady Naukowej Leśnictwa znaleźli już aktywne osobniki kornika drukarza pod korą świerków i sosen.

Wszyscy uczestnicy spotkania przed wejściem do lasu zostali wyposażeni w środki ochrony indywidualnej w celu zapewnienia im bezpieczeństwa.  Tym bardziej, że podczas inspekcji drzewostanów zerwał się wiatr, a członkowie grupy odczuli zagrożenie jakie się wiążę z przebywaniem w pobliżu stojących suchych drzew.

Planowane są kolejne spotkania tego typu, by obserwować co dzieje się z siedliskami przyrodniczymi na terenach objętych gradacją oraz by ocenić wpływ człowieka na lasy tego rejonu.


Bezpieczeństwo ludzi przede wszystkim

Od 1 kwietnia br. obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu w części Nadleśnictwa Białowieża (to jedno z trzech nadleśnictw, które wraz z parkiem narodowym zarządzają Puszczą Białowieską). Jego wprowadzenie było konieczne ze względu zagrożenia dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców i turystów.

W wyniku kilkuletniej gradacji kornika drukarza i następstw tej klęski, w białowieskim nadleśnictwie tylko w bezpośredniej bliskości dróg i ścieżek stoi kilkadziesiąt tysięcy martwych świerków, które mogą się w każdej chwili wywrócić w niekontrolowany sposób.

Co i rusz mamy przypadki wywracania się martwych albo osłabionych świerków i innych drzew, nie chcemy czekać na tragedię. Usuwamy te drzewa, które stwarzają potencjalnie największe zagrożenie dla odwiedzających puszczę. W miarę postępu prac będziemy sukcesywnie otwierali zabezpieczone już szlaki, by na Wielkanoc i majówkę wszyscy chętni mogli korzystać z nich bez niepotrzebnego ryzyka – wyjaśnia Dariusz Skirko, nadleśniczy Nadleśnictwa Białowieża.  

Zakaz wstępu nie obejmuje najpopularniejszych tras w Puszczy Białowieskiej, które już wcześniej zostały zabezpieczone przez leśników, m.in. ścieżek edukacyjnych „Żebra Żubra", „Szlak Dębów Królewskich" i „Miejsce Mocy", tzw. drogi narewkowskiej, drogi sinickiej na odcinku od drogi wojewódzkiej 689 do drogi olemburskiej, dojazdu do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego czy dojazdu miejsca ogniskowego „Hajduki".
Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi nadleśnictwo udostępni 10-kilometrową tzw. drogę jagiellońską, a przed długim weekendem majowym kolejne szlaki.

 Zarządzenie nadleśniczego Nadleśnictwa Białowieża o zakazie wstępu

Z przykrością zauważamy, że niektórzy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na ten temat, wprowadzając w błąd osoby wybierające się na wypoczynek do Puszczy Białowieskiej. Tymczasem:

  1. jedynym powodem podjęcia wspomnianej decyzji jest konieczność zadbania o bezpieczeństwo publiczne.
    Zgodnie z ustawą o lasach (art. 35 i 26), to nadleśniczy odpowiada za stan sanitarny lasu i ma obowiązek wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu, kiedy wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów. To nadleśniczy a nie aktywista pozarządowy czy publicysta będzie ponosił odpowiedzialność za narażenie życia i zdrowia odwiedzających lasy będące w jego zarządzie;

Więcej na temat sytuacji w Puszczy Białowieskiej 

2. zakaz obejmuje część obszaru Nadleśnictwa Białowieża – a nie całe nadleśnictwo i tym bardziej całą Puszczę Białowieską. Nie dotyczy m.in. najbardziej znanych ścieżek, wskazanych wyżej, które już wcześniej zostały zabezpieczone. Kolejne szlaki będą sukcesywnie udostępniane po usunięciu z ich sąsiedztwa martwych drzew grożących zawaleniem;

3. od chwili wydania zarządzenia przez nadleśniczego (27 marca br.) informacja o tym wraz z mapą obszarów objętych zakazem oraz udostępnionych dostępna jest na stronie internetowej Nadleśnictwa Białowieża, w Biuletynie Informacji Publicznej, została też przesłana lokalnym mediom, licznym urzędom i instytucjom w gminie Białowieża, osobom, firmom i ich stowarzyszeniom świadczącym usługi turystyczne w Puszczy Białowieskiej, rozwieszona na tablicach ogłoszeń w gminie. Tablice z informacją o zakazie zostały też umieszczone w odpowiednim miejscach w lesie;

 


4. przypominamy, że przebywanie, przechodzenie czy przejeżdżanie przez teren objęty zakazem wstępu do lasu stanowi wykroczenie z art. 151 § 1 kodeksu wykroczeń. Leśnicy nie będą nakładali mandatów - to mogą zrobić wezwani policjanci - a jedynie pouczali turystów. Przede wszystkim chcemy uzmysłowić odwiedzającym lasy Nadleśnictwa Białowieża, że łamanie tego zakazu to narażanie siebie i towarzyszących osób na realne zagrożenie, jakie stwarzają tysiące suchych, martwych drzew, które prędzej czy później będą się wywracać.

- Bardzo nam przykro, jeśli okresowy zakaz wstępu w jakikolwiek sposób pokrzyżuje lub utrudni realizację planów niektórym turystom, lecz życie i zdrowie są najważniejsze. Kiedy tylko usuniemy zagrożenie wzdłuż szlaków i stan lasu na to pozwoli, trasy będą niezwłocznie udostępniane na nowo – obiecuje nadleśniczy Skirko.
 

 


Dlaczego zakaz wstępu do lasu?

Pracujemy nad tym, aby w bezpieczny sposób udostępnić Państwu jak największą powierzchnię Nadleśnictwa Białowieża.

Jako Służba Leśna jesteśmy zobowiązani do podejmowania kroków w celu zachowania bezpieczeństwa osób przebywających w lasach. Jesteśmy przekonani, że w obliczu aktualnego stanu sanitarnego lasów, którymi się opiekujemy, wprowadzenie okresowego zakazu wstępu do lasu jest właściwym i odpowiedzialnym, choć z pewnością również radykalnym krokiem. Życie i bezpieczeństwo osób odwiedzających Puszczę jest dla nas priorytetem.

Cały czas pracujemy nad tym, aby w bezpieczny sposób udostępnić Państwu jak największą powierzchnię nadleśnictwa. Jest to jednak – w obliczu skali klęski, jaka wystąpiła na terenie Nadleśnictwa Białowieża – działanie długofalowe.

Dzięki podjętym do tej pory pracom, udostępniamy najbardziej popularne ścieżki i szlaki:

  • ścieżkę edukacyjną „Żebra Żubra",
  • ścieżkę edukacyjną „Szlak Dębów Królewskich",
  • ścieżkę edukacyjną „Miejsce Mocy",
  • drogę Narewkowską,
  • drogę Sinicką, na odcinku od drogi wojewódzkiej 689 do drogi Olemburskiej,
  • dojazd do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego,
  • dojazd od drogi Narewkowskiej do miejsca ogniskowego „Hajduki"

oraz obszar nadleśnictwa położony na wschód od odcinka drogi wojewódzkiej nr 689, między miejscowością Białowieża a Granicą Państwa.

Informacje, wraz z dokładną mapą obszarów objętych zakazem oraz obszarów udostępnionych do ruchu, opublikowane zostały przed wprowadzeniem zakazu na stronie internetowej Nadleśnictwa Białowieża, w Biuletynie Informacji Publicznej, były również przesłane do podmiotów świadczących usługi turystyczne na terenie Gminy Białowieża, urzędów i instytucji lokalnych oraz rozwieszone na tablicach ogłoszeń na terenie Gminy Białowieża.

Bardzo nam przykro, jeśli okresowy zakaz wstępu, jaki zmuszeni byliśmy wprowadzić, w jakikolwiek sposób pokrzyżował Państwa plany. Kiedy tylko usuniemy drzewa niebezpieczne i stan lasu na to pozwoli, zamknięte drogi, szlaki i lasy, zostaną niezwłocznie udostępnione – o czym również będziemy informować w wymienionych mediach.


Minister Środowiska z wizytą w Hajnówce

W piątek 31.03.2017 r. na zaproszenie samorządów powiatu hajnowskiego, do Hajnówki przyjechał minister Jan Szyszko wraz z wiceministrem Andrzejem Koniecznym i sekretarzem stanu MSWiA Jarosławem Zielińskim.

Zebranie otworzył Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk, który powitał zebranych. Następnie dyskusję  rozpoczął Nadleśniczy Nadleśnictw Hajnówka Grzegorz Bielecki, który opowiedział o przebiegu gradacji kornika drukarza w Puszczy, oraz o walce leśników z katastrofalnym zamieraniem świerka.

Spotkanie miało charakter otwarty i każdy mógł zabrać głos. Obecni na Sali mieszkańcy oraz samorządowcy, wyrażali poparcie dla działań Ministra dotyczących ochrony Puszczy Białowieskiej.  Dziękowali mu burmistrz miasta i starosta hajnowski, leśnicy oraz przedstawiciel samorządowców i mieszkańców Mieczysław Gmiter. Wyrażano wdzięczność Ministrowi Szyszko, jak i samym leśnikom, za dostrzeżenie i podkreślenie roli lokalnego społeczeństwa w decyzjach dotyczących regionu Puszczy Białowieskiej. Wśród licznie zebranych obecni byli przedstawiciele organizacji ekologicznych, którzy jako jedyni podnosili głosy krytyczne.

W trakcie spotkania minister Jan Szyszko podkreślał wartość kulturowo-przyrodniczą Puszczy Białowieskiej. Przypominał o obecności wyznaczonych siedlisk i gatunków priorytetowych. Mówił o tym, że na skutek popełnionych w przeszłości błędów, a także przyjęcia koncepcji, że tereny te nietknięte były ręką człowieka, ograniczono działalność ochronną z zakresu Natury 2000 przez co zaczęły ginąć i siedliska i gatunki.

Minister Szyszko, a po nim wiceminister Konieczny, przypomnieli, że w ubiegłym roku w Puszczy Białowieskiej przeprowadzono kompleksową inwentaryzację zasobów przyrodniczych, uzupełnioną o inwentaryzację archeologiczną.  Badania prowadziło 200 najlepszych specjalistów z różnych dziedzin. 

Inwentaryzacja wykazała, że w Puszczy znajduje się 4 mln m3 martwego drewna. Dokonano inwentaryzacji aż 1400 gatunków, dla których występowania sporządzono mapy. Obecnie zgodnie z prawem unijnym, rozpoczyna proces naprawczy, w którym będą przywracane siedliska i gatunki tracone w ostatnich latach.


Inwestujemy w region Puszczy Białowieskiej

Wszyscy znają lub choćby słyszeli o Puszczy Białowieskiej, w tym o jej walorach przyrodniczych i turystycznych. My, leśnicy czynnie pracujemy nad zachowaniem tych zalet.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że w 2015 roku podjęliśmy zobowiązanie aktywnego udziału w rozwoju regionu. Zobowiązaliśmy się wspierać powiat hajnowski w rozkwicie turystycznym wobec ówczesnego Ministra Środowiska, Marszałka i Wicemarszałka Województwa Podlaskiego jak również, samorządów powiatu hajnowskiego. Podpisano wówczas list intencyjny w sprawie „Programu Zintegrowanego Puszcza Białowieska – Leśne dziedzictwo Europy". Nadrzędnym celem programu był rozwój obszarów, na których nie ma dużych osiedli ludzkich. Program realizowany miał być poprzez poprawę udostępnienia terenów leśnych, podniesienie atrakcyjności turystycznej, a co za tym idzie zmniejszenie bezrobocia w regionie.
W perspektywie czasu, po pozyskaniu wspólnymi siłami funduszy europejskich, na rozwój w powiecie hajnowskim miało być przeznaczone nawet 100 mln złotych! Niestety! Wskutek decyzji Komisji Europejskiej w lutym 2016 roku wstrzymano dla Lasów Państwowych środki w ramach projektów pozakonkursowych.

Ale nie poddaliśmy się!

Ze środków własnych Lasów Państwowych wydano na rozwój turystyczny obszaru Puszczy Białowieskiej ponad 9 mln złotych, a dalsze 30 już jest w planach. Do najważniejszych sukcesów zaliczamy modernizację torowisk i rewitalizację kolejki wąskotorowej, gruntowny remont dwóch najbardziej znanych miejsc Puszczy Białowieskiej: szlaku „Dębów Królewskich i Książąt Litewskich" i ścieżki „Żebra Żubra". Ale to nie wszystko!

Planujemy budowę parkingu dla kamperów przy siedzibie Nadleśnictwa Hajnówka, nowej ścieżki edukacyjnej „Park Dyrekcyjny" w Nadleśnictwie Białowieża, modernizację wiat do odpoczynku w miejscowościach Topiło i Postołowo. Do tego w programie jest przekształcenie świetlicy wiejskiej w miejscowości Orzeszkowo w obiekt infrastruktury turystycznej. Przebudowujemy pięć dróg leśnych, w tym drogę Narewkowską, łączącą Narewkę ze środkiem Puszczy.

Wbrew panującej w społeczeństwie opinii, Lasy Państwowe nie chcą ograniczyć dostępności do Puszczy Białowieskiej. Wręcz przeciwnie. Chcemy by było w Puszczy przyjaźnie, by można było ją bezpiecznie i ciekawie zwiedzać. By przyjeżdżali turyści i podziwiali ten bogaty przyrodniczo i kulturowo region. Chcielibyśmy aby powiat hajnowski stał się bogaty - tak po prostu.