Aktualności Aktualności

''CZTERY PORY ROKU W PUSZCZY” – WIOSNA

W ostatnią sobotę odbyło się wydarzenie edukacyjne w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” Nadleśnictwa Białowieża, które zorganizowaliśmy we współpracy z Nadleśnictwami Hajnówka i Browsk.

Tematem przewodnim był survival i bushcraft, dlatego gościem specjalnym był Seweryn Kubicki – instruktor i ekspert w tym zakresie. Przedstawił uczestnikom jak przygotować się do wyjścia w teren, pokazał:

- sprzęt wykorzystywany do obserwacji zwierząt,

- jak pozyskiwać wodę w terenie,

- techniki budowania schronienia w lesie,

- podstawy nawigacji oraz topografii terenu.

Następnie odbyła się część praktyczna w lesie połączona ze spacerem z leśnikiem. Nasza edukatorka Ania opowiedziała o funkcjach lasu, leśnej aromaterapii oraz dlaczego w lesie człowiek czuje się lepiej. Pokazała również jadalne rośliny, które uczestnicy ze smakiem próbowali.

Pan Seweryn pokazał jak należy rozkładać hamak, omówił różne typy hamaków oraz zapoznał z podstawami obserwacji leśnych mieszkańców. Omówił jak odnaleźć się w terenie i jak się poruszać przy pomocy mapy.

Po powrocie odbył się pokaz rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa. Turysta
z Hiszpanii żonglował przy pomocy diabolo, co byłą wielką atrakcją dla dzieci
i dorosłych. Uczestnicy zasiedli wspólnie przy ognisku, a potem odbył się pokaz filmu Państwa Walencików pt. „Saga prastarej puszczy”.

Zapraszamy na kolejne edycje wydarzenia „Cztery Pory Roku w Puszczy”.