Aktualności Aktualności

100. Rocznica Powstania Sejneńskiego

24 – 25 sierpnia br. w Sejnach odbyły się obchody 100. Rocznicy Powstania Sejneńskiego.

Obchody rozpoczęły się w sobotnie południe na Placu świętej Agaty odsłonięciem tablicy upamiętniającej pojednanie Polaków i Litwinów. Odczytany został list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy podkreślający wagę sejneńskiego zrywu oraz obecne, dobrosąsiedzkie relacje Polaków i Litwinów.

Powstanie Sejneńskie jest jednym z nielicznych zwycięskich powstań w dziejach Polski. Powstanie wybuchło 23 sierpnia 1919 roku. W ciągu pięciu dniu Sejny przechodziły z rąk do rąk. Ostatecznie polscy żołnierze wyparli Litwinów Główne uroczystości odbyły się w niedzielę. Licznie zgromadzone delegacje władz samorządowych, wojewódzkich i krajowych przemaszerowały pod Pomnik Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego, gdzie miała miejsce kolejna część uroczystości – przemówienia okolicznościowe oraz wręczenie odznaczeń i podziękowań.

W uroczystościach brały udział służby mundurowe, lokalna społeczność oraz leśnicy wraz z Zastępcą Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej Bogusławem Piątkiem. Nadleśnictwa Głęboki Bród i Pomorze otrzymały podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości.