Aktualności Aktualności

Słona zapłata za śmiecenie w lesie

Do Nadleśnictwa Szczebra wpłynęła informacja, że na terenie leśnictwa Młynisko ktoś podrzucił znaczne ilości śmieci.

Za każdym razem gdy leśnicy dowiadują się o zaśmiecaniu terenów leśnych, za wszelką cenę starają się ujawnić sprawcę takiego haniebnego czynu. Tak było i tym razem. Straż Leśna wszczęła czynności wyjaśniające w tej sprawie. Na miejscu zastaliśmy dużą ilość worków foliowych w których znajdowały się sfermentowane i zgniłe owoce malin, czereśni i wiśni. Oprócz tego był też opakowania po artykułach spożywczych czy przemysłowych. Widok był okropny, a w okolicy unosił się straszny fetor – relacjonuje Strażnik Leśny Kacper Wysocki.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Strażników Leśnych Nadleśnictwa Szczebra, a także ich  świetnej intuicji już po kilku dniach udało się ustalić sprawcę tego karygodnego zachowania. Okazał się nim mieszkaniec powiatu Starachowickiego. Za swoje zachowanie został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych i zobligował się do pokrycia kosztów uprzątnięcia terenu. Miejmy nadzieję, że ta droga lekcja nauczy czegoś sprawcę, a pozostałe osoby skutecznie zniechęci do zaśmiecania naszego wspólnego dobra jakim jest las.

Zaśmiecanie terenów leśnych jest ciągle aktualnym problemem. Lasy Państwowe co roku przeznaczają kilkanaście milionów złotych za uprzątnięcie i wywóz śmieci z nielegalnych wysypisk. W 2017 roku wynosiły one ponad 18 mln złotych.

Łącznie z terenów zarządzanych przez LP wywieziono ponad 114 tys. m3 śmieci. Taka ilość odpadków zajęłaby ponad tysiąc wagonów kolejowych.