Aktualności Aktualności

118 Zjazd Delegatów PTL

W dniach 14-16 czerwca br. na terenie Nadleśnictwa Supraśl RDLP w Białymstoku odbył się 118 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego, którego hasłem przewodnim była „Gospodarka w lasach na gruntach porolnych”.

Pierwszy dzień rozpoczął się w hotelu Knieja w Supraślu uroczystym wystąpieniem przybyłych gości oraz sesją naukową pt. „Gospodarka w lasach na gruntach porolnych”, podczas której poruszana była problematyka lesistości Polski, profilaktyka i ochrona drzewostanów na gruntach porolnych przed chorobami grzybowymi oraz drzewostanów na gruntach prywatnych gospodarstw rolnych.

Drugi dzień zjazdu poświęcony był sesjom terenowym. Przed wyjazdem na wycieczki terenowe reprezentanci Polskiego Towarzystwa Leśnego, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz władze samorządowe Supraśla wspólnie zasadzili cztery dęby w rewitalizowanym Ogrodzie Saskim w Supraślu, w pobliżu pomnika Orła Białego. Dęby upamiętniać mają setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stanowić hołd złożony bohaterom walczącym o odzyskanie przez nasz naród niezależności, niezawisłości i samodzielności.

Podczas dnia terenowego uczestnicy zjazdu mieli do wyboru 5 interesujących tras przybliżających tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, m.in. Uroczysko Wyżary w Nadleśnictwie Waliły, Rezerwat Jelonka oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Nie zabrakło także wielu atrakcji w postaci np. przejazdu kolejką wąskotorową po Puszczy Białowieskiej czy też zwiedzania Muzeum Ikon w Supraślu.

W ostatnim dniu odbyło się spotkanie kończące 118 Zjazd Delegatów, na którym dokonano wyboru prezydium – nowym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Leśnego został Janusz Dawidziuk, dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Podczas zjazdu wręczono Technikum Leśnemu w Białowieży Medal Pro Bono Silvae oraz uchwalono i udekorowano zasłużonych członków Polskiego Towarzystwa Leśnego Złotymi i Srebrnymi Odznakami Honorowymi.