Aktualności Aktualności

200 drzew na 200-lecie Nadleśnictwa Augustów

Co prawda posadzenie 200 drzew wobec 1,5 miliona sadzonek, które średnio rocznie wysadzamy na terenach leśnych nie wydaje się być wielkością imponującą, ale to są drzewa specjalne – rocznicowe. Nadleśnictwo Augustów w tym roku obchodzi jubileusz 200-lecia istnienia.

Rzadko produkujemy sadzonki tzw. zadrzewieniowe, czyli duże dobrze wyrośnięte wielolatki, które od razu po posadzeniu są dobrze widoczne i pełnią funkcję dekoracyjną. Tym razem zadaliśmy sobie ten trud i przygotowaliśmy 200 5-letnich sadzonek lipy drobnolistnej.

Dlaczego lipy?
Bo to bardzo polskie drzewa zapisane w najstarszych naszych utworach literackich.  Są gatunkiem nektaro i miododajnym. Ich ususzone kwiaty dają wspaniały leczniczy napar a siedziba nadleśnictwa od lat 20-tych XX w. znajduje się na Lipowcu – dziś dzielnicy Augustowa, dawniej samodzielnej osady tartaczno-leśnej.

Naszych rocznicowych lip nie zamierzamy sadzić na gruntach Lasów Państwowych, lecz uczynić z nich prezent dla lokalnej społeczności, sadząc je w przestrzeniach publicznych, i nie tylko stricte publicznych w sensie własności gruntu. Mogą one trafić również na prywatne posesje w obszarach osiedlowych, gdzie także będą czynić pożytek.

21 marca, w pierwszym dniu wiosny i Międzynarodowym Dniu Lasów zrobiliśmy pierwszy krok, a właściwie 6 pierwszych kroków, bo w sześciu lokalizacjach wysadzone zostały 44 rocznicowe lipy. Wszędzie asystowali i współpracowali gospodarze terenów, wszędzie były dzieci i młodzież, wszędzie było bardzo pogodnie i świątecznie, a większość z posadzonych drzew zaraz po posadzeniu otrzymała swoje imię.