Aktualności Aktualności

Historyczne rozgrywki w Nadleśnictwie Giżycko

W minioną niedzielę, 3 lutego podobnie jak 104 lata temu na przedpolach Giżycka naprzeciw siebie stanęli żołnierze dwóch wrogich armii - Cesarstwa Niemieckiego i Imperium Rosyjskiego.

W ramach „Zimowej bitwy na Mazurach” ponad 100 rekonstruktorów z Polski, Litwy, Niemiec, Rosji i Białorusi wzięła udział w inscenizacji walk z 1915 r. Inscenizacja odbyła się w Lesie Miejskim w Gajewie koło Giżycka, który jest w zarządzie Nadleśnictwa Giżycko.

Głównym punktem imprezy była inscenizacja walk oparta na wydarzeniach z zimy 1915 r. Historyczne starcie zorganizowano już po raz trzeci. Tegoroczna inscenizacja zgromadziła wyjątkowo dużą liczbę widzów i inscenizatorów. Tradycyjnie prezentowane sceny różnią się od tych pokazywanych w poprzednich latach. Tegoroczna opowiadała o walkach jakie miały miejsce w okolicach dzisiejszego rezerwatu „Nietlickie Bagano” i wsi Paprotki.

Inscenizacja bitwy nie była jedyną atrakcją tego dnia. Organizatorzy imprezy zadbali, aby każdy z jej uczestników mógł znaleźć jakąś ciekawą propozycję dla siebie. Najmłodszych zaproszono, we współpracy z patrolem saperskim z 15 Brygady Zmechanizowanej, do poszukiwania zaginionego skarbu gen. Paula von Rennenkampfa. Duże zainteresowanie wzbudzili również Giżyccy Zawiszacy, którzy wraz z Grupą Batalionową NATO przygotowali pokaz współczesnego sprzętu i uzbrojenia.

Wielkich emocji dostarczył zebranym mecz piłki nożnej Anglia – Niemcy. Mecz był historyczną dogrywką wzorowaną na wydarzeniu jakie miało miejsce na froncie zachodnim w czasie I wojny światowej. Wtedy to w dniach Bożego Narodzenia 1914 r. w okolicach Ypres, na tak zwanej ziemi niczyjej, walczące strony zawarły rozejm na czas świąt, wymieniły się drobiazgami oraz rozegrały mecz futbolowy zakończony wynikiem 3:2 dla Niemiec.
W niedzielnej dogrywce, podobnie jak 104 lata temu, w drużynie Anglików zagrali żołnierze brytyjscy z 1st The Quenn’s Dragoon Guards z Battle Group Poland na co dzień stacjonujący w okolicach Orzysza. Drużynę niemiecką reprezentowali rekonstruktorzy z Niemiec, Rosji, Łotwy i Polski. Tym razem mecz zakończył się zwycięstwem Anglików 5:1.

Organizacja bitew w Lesie Miejskim ma już kilkuletnią tradycję. Pierwszą inscenizację historyczną w Lesie Miejskim zorganizowano w sierpniu 2014 r.  pod nazwą „Operacja Boyen – Las Miejski” z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen (TMTB) i była opowieścią o potyczkach pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi, które miały miejsce na terenie tutejszego lasu.

W kolejnych latach imprezę odbyła się corocznie, a od zimy 2017 r. dołączyła do niej kolejna „Bitwa zimowa na Mazurach” organizowana wspólnie z lokalnymi samorządami. W 2017 r. Nadleśnictwo Giżycko za wzorową współpracę przy organizowaniu inscenizacji zostało nagrodzone przez TMTB pamiątkowym „Krzyżem Operacji Boyen”. 

Nadleśnictwo nie tylko udostępnia teren, ale także funduje nagrody w konkursach, zapewnia drewno na ognisko, obsługę fotograficzną oraz zabezpiecza teren.