Aktualności Aktualności

79. rocznica bitwy o Monte Cassino

Przedstawiciele władz i instytucji państwowych upamiętnili zwycięską bitwę o Monte Cassino. W dzisiejszej (18.05) uroczystości przed Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku wziął udział Andrzej Józef Nowak Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

W ramach obchodów 79. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, przy udziale służb mundurowych, zostały wręczone okolicznościowe odznaczenia.

Pan Andrzej Józef Nowak Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w dowód uznania za szczególne za sługi dla Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, długoletnią współpracę w głoszeniu prawdy historycznej o tragicznych losach Polski i Polaków w czasie II wojny światowej, otrzymał pamiątkową Polską Szablę Oficerską WZ 1921. Został także odznaczony medalem za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Prezes Zarządu w Białymstoku Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie płk Bogdan Topór oraz ppłk Wiktor Topór zostali odznaczeni Kordelasami Leśnika Polskiego przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pana Andrzeja Józefa Nowaka.

Podczas uroczystości został odczytany Apel Pamięci, po czym żołnierze oddali salwę honorową. Przedstawiciele władz i instytucji państwowych, harcerze, kombatanci złożyli hołd bohaterskim żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, odmawiając wspólną modlitwę i składając wieńce pod pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Bitwa o Monte Cassino uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych i krwawych w czasie II wojny światowej. 18 maja 1944 r. żołnierze 2. Korpusu Polskiego przełamali zacięty niemiecki opór i zdobyli klasztor na Monte Cassino we Włoszech.  To właśnie wtedy armia dowodzona przez gen. Andersa pomimo wielu strat rozsławiła imię polskiego żołnierza. Otworzyło to aliantom drogę do ostatecznego pokonania Niemców i ich sojuszników.

Film: Rafał Supiński