Aktualności Aktualności

Leśnicy na AIR SHOW „ODLOTOWE SUWAŁKI”

Nadleśnictwo Suwałki przygotowało zróżnicowane stoisko edukacyjne podczas trzeciej edycji największej imprezy lotniczej w Polsce północno-wschodniej.

W minioną sobotę 29 czerwca suwalskie lotnisko ponownie stało się miejscem wyjątkowych pokazów lotniczych. Uroczystości rozpoczęły się już w południe, od nadania lotnisku imienia pochodzącego z Olszanki koło Suwałk generała brygady, legendarnego pilota i dowódcy Dywizjonu 303, Witolda Urbanowicza. Po takim wprowadzeniu w historię i atmosferę lotnictwa, rozpoczęły się podniebne akrobacje śmigłowców i samolotów, zarówno wojskowych, cywilnych jak i historycznych. Zgromadziły one około 40-u tysięcy gości, mogących podziwiać umiejętności całej plejady współczesnych pilotów.

Wielu gości chętnie korzystało ze stoisk i ofert przygotowanych przez różnorodne instytucje. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty i konkursy przygotowane przez Nadleśnictwo Suwałki, w tym rozpoznawanie gatunków drzew, rozpoznawanie tropów leśnych zwierząt, czy niezawodne, leśne koło fortuny. Obok konkursów przygotowano eksponaty związane z łowiectwem, w tym okazałe trofea, kawałki drewna z powojennymi odłamkami, pokaźną kolekcją samych odłamków oraz nowość – szklany pojemnik z umieszczonym wewnątrz, uszkodzonym przez kornika drukarza fragmentem świerka, wraz z kornikami zebranymi wcześniej do pułapek feromonowych. Eksponaty te, mając wysokie walory poznawcze, stały się świetną okazją do wielu ciekawych rozmów i dyskusji, wyjątkowo ważnych w rozumieniu pracy leśników przez społeczeństwo.

Późnym wieczorem, kiedy stoiska były już pozamykane a zmierzch skupił uwagę na lotniczych pokazach pirotechnicznych i nastrojowej muzyce, miło było popatrzeć i pomyśleć, że dla wielu osób cennym wspomnieniem i pamiątką będzie udział w konkursie przyrodniczym, rozmowa z leśnikiem i wygrana jednej z kilkuset praktycznych i przyjaznych środowisku nagród.