Aktualności Aktualności

Akcja ratunkowa zakończona powodzeniem

W zeszłym tygodniu Leśniczy Leśnictwa Snopki (Nadleśnictwo Pisz) zaobserwował bielika siedzącego w bezruchu na pniaku, tuż nad powierzchnią ziemi. Po dłuższej chwili bielik poderwał się niskim lotem i przeleciał na niewielką odległość.

Kolejnego dnia, leśniczy ponownie zaobserwował ptaka w tym samym pododdziale. Ptak znajdował się na powierzchni gruntu, nie uciekał po zbliżeniu się leśniczego i wyglądał na osłabionego.
Leśnicy z Leśnictwa Snopki niezwłocznie przewieźli bielika do siedziby Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni, gdzie przyjęto i udzielono mu pomocy weterynaryjnej.
 
Warto zapamiętać!
Jeżeli spotkamy się oko w oko z drapieżnym ptakiem, musimy pamiętać o kilku zasadach zachowania się. Przede wszystkim musimy zachować spokój i powoli wycofać się z miejsca, aby nie spłoszyć osobnika. Nie należy dotykać, łapać czy karmić napotkanych ptaków. Gdy okaże się, że dany osobnik jest ranny lub chory należy w pierwszej kolejności zachować ostrożność i zadbać o własne bezpieczeństwo, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich zachowania. W przypadku, gdy nie mamy żadnego doświadczenia, nie prowadzimy żadnej akcji ratunkowej, ponieważ zamiast pomóc możemy zaszkodzić. Miejscami, które udzielają pomocy rannym zwierzętom są ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt. Wykaz takich ośrodków poniżej :