Aktualności Aktualności

#sadziMy - posadź drzewo z leśnikami

W całej Polsce w dniu 12 kwietnia br. odbyła się szósta edycja akcji #sadziMY- posadź drzewo z leśnikami. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych, leśnicy przygotowali aż milion sadzonek.

Drzewka można było otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, jak również w naszym mieście. Na stoisku przed biurem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, leśnicy z Nadleśnictwa Dojlidy przygotowali do rozdania sadzonki świerka, brzozy i grabu. Jak zawsze młode drzewka cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Białegostoku i okolic, którzy ustawiali się w kolejce jeszcze przed godziną rozpoczęcia akcji.

Ideą akcji #sadziMy jest zachęcenie każdego, kto ma miejsce, aby posadził drzewo.

Mała sadzonka, którą otrzymali chętni to początek wielkiej przygody. By posadzić drzewko, trzeba za pomocą szpadla wykopać dołek w ziemi. Jego wielkość powinna być dostosowana do wielkości korzeni sadzonki. Drzewko należy umieścić w ziemi tak, żeby jej system korzeniowy swobodnie układał się w dołku. Korzenie nie mogą być skręcone ani podwinięte. Następnie zasypać korzenie rozdrobnioną ziemią i delikatnie udeptać wokół rośliny, tak by nie pozostawić pustych przestrzeni wokół niej. Na koniec należy podlać obficie posadzone drzewko. Sadzonkę należy podlewać rzadko, ale obficie.

Film: Rafal Supiński/RDLP w Białymstoku