Aktualności Aktualności

ALBUM o Królu lasów i pól

Dwa nadbiebrzańskie nadleśnictwa, Rajgród i Płaska, wspólnie wydały album pt. „JELEŃ”. Unikalna publikacja przybliża sylwetkę króla pól i lasów.

Jeleń na terenach Polski północno-wschodniej występuje od zamierzchłych czasów. Trzeci pod względem wielkości ssak wiele razy przeżywał trudne okresy. Ale nawet wówczas znajdywał schronienie w rozległych puszczach regionu, w tym Puszczy Augustowskiej. Niezwykle charyzmatyczne zwierzę stało się bohaterem wielu podań i legend, a także wielu współczesnych przygód w terenie.

Nadleśnictwa Rajgród i Płaska, kontynuując współpracę wydawniczą, a jednocześnie wychodząc naprzeciw wielkiemu zainteresowaniu społeczeństwa tym gatunkiem, tym razem postanowiły wydać album fotograficzny dużego formatu właśnie o jeleniach. W albumie tym przybliżona została sylwetka tych zwierząt, ukazująca je we wszystkich stadiach życia, w ich naturalnym środowisku przyrodniczym i kulturowym. Autorem około 150 fotografii jest Darek Karp zwany Szarym Wilkiem, który swoje życie od najmłodszych lat związał z Biebrzańskimi Bagnami i Puszczą Augustowską. Człowiek ten, dzięki wielkiej, ponad czterdziestoletniej pasji przyrodnika i fotografa przyrody, odniósł niemały sukces na rynku wydawniczym. Nasz autor ma na swoim koncie ponad 2000 publikacji na całym Świecie - miedzy innymi w tak renomowanych tytułach jak National Geographic, BBC, czy polski tytuł Wiedza i Życie. Na co dzień pracuje w Biebrzańskim Parku Narodowym, jako strażnik obwodu ochronnego Czerwone Bagno i Grzędy. Autor zdjęć przygotował również obszerny i bardzo oryginalny esej, poświęcony bohaterowi wydania. Opisuje między innymi własne przygody związane z jeleniami i regionem.

Ostateczny wybór zdjęć i zaprojektowanie kompozycji albumu powierzono dr Tomaszowi Michałowskiemu. Wyraźnie czuje się również ducha i zasady kompozycji prof. Andrzeja Strumiłły, który zaprojektował dwa poprzednie albumy z serii, tj. „ŁOŚ” I „TARPAN”. Oryginalny tekst, potwierdzający silne związki polskich leśników z zachowaniem i ochroną jelenia szlachetnego przygotował patron wydanego albumu: Andrzej Nowak – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Skład graficzny i przygotowanie do druku powierzono jak przy poprzednich wydaniach serii, Panu Rafałowi Kucharskiemu. Profesjonalny wydruk i oprawę graficzną przygotowała Drukarnia Dimograf. Nad całością prac redakcyjnych i wydawniczych czuwał pomysłodawca - Roman Rogoziński.

Gorąco polecamy pierwszy o takiej tematyce, unikalny, pouczający i pięknej urody album pt.: „JELEŃ”.