Aktualności Aktualności

Bagienna pułapka.

Pokaźnych rozmiarów jeleń wplątał się w bagienną pułapkę. Na ratunek ruszyli leśnicy z Nadleśnictwa Browsk.

Oczom leśników okazał się tragiczny widok: z bagna wystawał tylko łeb i kark zwierzęcia.

W wypełnionym błotem dole stał całkowicie zanurzony jeleń. Zwierzę bezskutecznie próbowało wydostać się pokonując błotną przeszkodę. Każda próba wysiłku kończyła się niepowodzeniem. Racice nie znajdowały twardego gruntu tkwiąc w bagnie.

O zaistniałej sytuacji Nadleśnictwo zostało powiadomione przez pracownika Instytutu Badawczego Leśnictwa z Białowieży. Równolegle o sytuacji powiadomił  leśniczy leśnictwa Rybaki, na którego terenie jelenia spotkała niemiła przygoda.

Liczyła się każda minuta by oswobodzić zwierzę nie tylko z pułapki, ale uwolnić je od śmiertelnego stresu. Od razu po zgłoszeniu na wskazane miejsce w Leśnictwie Rybaki pojechał Nadleśniczy wraz ze współpracownikami.

Oceniono, że jeleń w pułapkę złapał się stosunkowo niedawno, i jego kondycja jak na tragiczną sytuację jest w miarę dobra, chociaż zwierzę było już wyraźnie zmęczone. Prawdopodobnie jeleń chciał napić się wody, dlatego poszedł w głąb wyschniętego zbiornika i wpadł w bagno.

Leśnicy byli w kontakcie z lekarzem weterynarii.

Nadleśniczy wraz z miejscowym leśniczym weszli do bagienka, podleśniczy chwytając za poroże  – nieco ryzykowne posunięcie -  siłą własnych mięśni „wypychali” zwierzę z pułapki.

Około godzinę zajęła leśnikom pomoc. Jeleń został wyciągnięty – dosłownie - z grzęzawiska. Akcja ratunkowa została przeprowadzona sprawnie i co najważniejsze bez zbędnego stresowania zwierzęcia.

Uratowany jeleń stając na stabilnym gruncie lekko podziękował, skłonił głową i oddalił się z niekomfortowego miejsca. Reakcja leśników z Nadleśnictwa Browsk była spontaniczna, wszyscy natychmiast ruszyli na pomoc bezbronnemu zwierzęciu.

 

Gdyby nie odważna i dramatyczna akcja ratunkowa, zwierzę czekała by już tylko śmierć z wycieńczenia lub od drapieżników.

Wędrując po lesie zwracajmy uwagę na każdy szczegół, jeśli zauważymy zwierzę w niebezpieczeństwie alarmujmy miejscowych leśników.

Na profilu Nadleśnictwa Browsk