Aktualności Aktualności

Czy już dokarmiać ptaki?

Za oknem robi się coraz chłodniej, a temperatura powietrza spada poniżej zera. Nadchodząca zima to czas, kiedy ptaki oczekują większej troski i pomocy ze strony człowieka, dlatego wielu z nas decyduje się na dokarmianie ptaków.

Chociaż zima nie rozgościła się jeszcze na dobre, to pierwsze mrozy i śniegi już za nami. Początek grudnia to dobry moment aby odpowiednio przygotować się do zimowego dokarmiania i poznać zasady prawidłowego dostarczania pożywienia naszym skrzydlatym przyjaciołom.

Kiedy mogę zacząć dokarmiać ptaki?

Dokarmianie ptaków powinniśmy rozpocząć wówczas, gdy warstwa śniegu uniemożliwia żerowanie i poszukiwanie naturalnej formy pożywienia, bądź mają miejsce silne mrozy. Pokrywa białego puchu uniemożliwia poszukiwania, zaś silny mróz powoduje, że ptaki muszą spożywać więcej wysokoenergetycznego pokarmu, aby przetrwać ten niesprzyjający okres. Podczas bezśnieżnych zim, ptaki powinny poradzić sobie bez naszej pomocy. Warto wiedzieć, że ptactwo wodne należy dokarmiać wyłącznie w czasie silnych mrozów, kiedy zamarza większość zbiorników wodnych.

Sikorka modraszka siedząca na gałęzi pokrytych śniegiem. Źródło: pixabay.com

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki powinny być dokarmiane wyłącznie naturalnym pokarmem w postaci ziaren zbóż (pszenica, jęczmień, proso), nasionami (słonecznika, dyni, siemienia lnianego), łatwo dostępnymi płatkami owsianymi, gotowaną kaszą i ryżem, pokrojonymi warzywami (ugotowana marchew, ziemniaki, buraki) lub owocami (jabłka, gruszki) czy nawet orzechami (warto postawić na niesolone oraz nieprażone). Znaną i często wybieraną żywnością dla ptaków są kule tłuszczowe, tzw. pyzy, wykonane z wysokiej jakości tłuszczu, z dodatkiem nasion oleistych oraz ziaren zbóż. Warto przy miejscu dokarmiania umieścić również wodę, gdyż zimą dostęp do niej jest utrudniony.

Własnoręcznie przygotowana mieszanka ziaren dla ptaków.

Czego nie należy podawać ?

Przede wszystkim solonych, słodkich czy spleśniałych produktów. Wiele osób przy dokarmianiu wykorzystuje resztki, co jest nieprzemyślanym błędem. Pieczywo zawiera dużo soli, która jest dla ptactwa szczególnie niebezpieczna. Ptaki, którym dostarczane są wyroby piekarskie mogą cierpieć na szereg różnych schorzeń, w tym na syndrom tzw. „anielskiego skrzydła”. Mimo przyjaznej nazwy, to poważna choroba ptactwa  wodnego. Objawia się deformacją stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle i w konsekwencji uniemożliwiają prawidłowy lot.

Gdzie podawać posiłek?

Dobrym rozwiązaniem jest karmnik dla ptaków. Drewniane budki możemy wykonać samodzielnie lub kupić gotowe. Przy budowie czy zakupie warto zwrócić uwagę na rozmiar. Ptasia stołówka powinna być dostosowana do wielkości ptaków jakim chcemy pomagać. Karmnik powinien posiadać daszek, który zabezpiecza pokarm przed zamoczeniem, rozwianiem, zasypaniem, a także osłonę przed wiatrem. Jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo, czyli swobodny przylot oraz odlot. Nasza konstrukcja może przyciągać drapieżniki (np. koty), dlatego umieśćmy go tak, aby utrudnić dostęp naszym domowym pupilom. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie karmnika na drewnianym lub metalowym cienkim paliku.

Drobne ptaki przy karmniku dla ptaków. Źródło: pixabay.com

Jakie ptaki najczęściej spotykamy w miejscach dokarmiania?

Duże ptaki dokarmiane zazwyczaj przy zbiornikach wodnych, parkach miejskich to: łabędzie nieme oraz kaczki krzyżówki.

Drobne ptaki, które przylatują do naszego karmnika to zazwyczaj: sikorki, gile, kosy, kowaliki, dzwońce, zięby, wróble oraz mazurki.

Mazurek siedzący na gałęzi spoglądający na osobę fotografującą.

Jak samodzielnie zrobić pokarm dla skrzydlatych przyjaciół?    

Na początek należy zaopatrzyć się w ziarno dla ptaków, możemy do tego wykorzystać gotową mieszankę oraz niesolony tłuszcz zwierzęcy. Smalec należy podgrzać do rozpuszczenia, następnie do płynnego tłuszczu wsypać ziarno, po czym odstawić do lodówki na około pół godziny do godziny. Po tym czasie nasza masa powinna być na tyle gęsta, abyśmy mogli uformować z niej kule lub wcześniej wspomniane pyzy.

Domowa pyza dla ptaków, utworzona z tłuszczu zwierzęcego, nasion słonecznika, siemienia lnianego i płatków owsianych.

Naturalna alternatywa.

Jeśli nie jest obojętny nam los ptaków, warto posadzić w swoim  ogrodzie rośliny, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce. Podczas ciężkiego zimowego okresu będą stanowić cenne źródło pożywienia. Mogą to być krzewy i drzewa takie jak: jarząb pospolity, dzika róża, czarny bez, kalina koralowa, głóg czy berberys.

Owoce pozostające na zimę na drzewie.

O czym należy pamiętać podczas zimowego dokarmiania?

Róbmy to systematycznie wykładając pożywienie zawsze w tym samym miejscu, ponieważ ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do dostępnego pokarmu. Warto również mieć na uwadze czystość w miejscu składowania jedzenia i regularnie czyścić przygotowane przez nas ptasie stołówki.

Jak mądrze dokarmiać ptaki?

Decydując się na dokarmianie ptaków, musimy mieć świadomość, że są to dzikie zwierzęta, które powinny same zdobywać pożywienie. Ułatwiony dostęp do pokarmu może doprowadzić m.in. do utraty instynktu, a także naturalnego lęku przed ludźmi. Dlatego jeśli zdecydujemy się na ten krok warto robić to z poszanowaniem świata zwierząt przy zachowaniu powyższych zasad.