Aktualności Aktualności

Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce

Na terenie Nadleśnictwa Hajnówka (obszar Natura 2000 PLC200004 „Puszcza Białowieska”) realizowany jest projekt ochrony czynnej mopka zachodniego. Wykonawcą jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy.

Głównym celem projektu jest poprawa warunków bytowania mopka zachodniego przez tworzenie sztucznych schronień oraz uzupełnienie stanu wiedzy o aktywności tego nietoperza w lasach (10 obszarów Natura 2000, jeden park narodowy i dwa parki krajobrazowe).

Zadania projektu

1. Tworzenie sztucznych schronień dla mopka

W ramach zadania wyprodukowane zostało 1200 budek szczelinowych. Budki zostały odpowiednio rozwieszone (pod nadzorem chiropterologa) w wytypowanych obszarach leśnych (po 100 na jeden obszar) w pierwszym roku realizacji projektu. W kolejnych dwóch latach projektu i po jego zakończeniu będzie sprawdzana ich sprawność i w miarę potrzeby będą naprawiane i czyszczone.

2. Monitoring zasiedlenia budek szczelinowych przez nietoperze

W drugim i trzecim roku realizacji projektu oraz co najmniej rok po jego zakończeniu sprawdzane jest zasiedlenie rozwieszonych budek przez mopki i inne gatunki nietoperzy. Kontrola przeprowadzane są trzykrotnie w ciągu roku (wiosną, latem i jesienią).

3. Monitoring aktywności mopków w lasach

W wytypowanych obszarach leśnych prowadzony jest monitoring aktywności mopków. Na wszystkich obszarach zastosowana została metoda akustyczna, polegająca na nocnym rejestrowaniu dźwięków echolokacyjnych nietoperzy przy pomocy specjalnych detektorów. W każdym obszarze rejestracja prowadzona jest za pomocą 5 detektorów przez 5 nocy. Monitoring aktywności nietoperzy prowadzony jest w lipcu, każdego roku realizacji projektu i co najmniej rok po jego zakończeniu.

4. Przygotowanie, opublikowanie i popularyzowanie poradnika

“Poradnik czynnej ochrony mopka zachodniego” przygotowany jest przez autorów mających największą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie w Polsce. Zawiera podstawowe informacje o biologii, występowaniu i zagrożeniach dla tego gatunku oraz różnych aspektach jego ochrony.

5. Zarządzanie projektem

Projektem zarządza Kierownik Projektu – Andrzej Węgiel, który jest zatrudniony przez Zarząd OTON.

Na poziomie regionalnym, dla każdego z wybranych obszarów wyłoniony został Koordynator Regionalny. Zadaniem Koordynatorów jest realizowanie i koordynowanie zadań dotyczących pojedynczego obszaru, wykonywanie sprawozdań cząstkowych, współpraca z nadleśnictwami, dyrekcjami parków krajobrazowych i regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska.

Obszar działania

Projekt realizowany jest na terenie 12 wybranych obszarów leśnych: Nadleśnictwo Kozienice (PLH140035 „Puszcza Kozienicka”), Nadleśnictwo Wołów (PLH020002 „Dębniańskie Mokradła” i PLH020003 „Dolina Łachy”), Nadleśnictwo Hajnówka (PLC200004 „Puszcza Białowieska”), Nadleśnictwo Waliły (PLH200006 „Ostoja Knyszyńska”), Nadleśnictwo Borki i Nadleśnictwo Srokowo (PLH280004 „Mamerki”, PLH280004 „Gierłoż”), Nadleśnictwo Tomaszów (PLH060093 „Uroczyska Roztocza Wschodniego”), Nadleśnictwo Spała (PLH100003 „Lasy Spalskie”), Nadleśnictwo Świdnica (PLH020071 „Ostoja Nietoperzy Gór Sowich”), Nadleśnictwo Krzystkowice (PLH080024 „Mopkowy Tunel koło Krzystkowic”), Kampinoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Skierniewice (Bolimowski Park Krajobrazowy), Nadleśnictwo Łopuchówko (Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka).

Okres realizacji projektu: 1.10.2021 - 30.04.2024

Finansowanie: Mechanizm Finansowy EOG 2014-2021, Budżet Państwa (za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska) oraz środki własne OTON.

Źródło: http://nietoperze.pl/