Aktualności Aktualności

Czysta Hańcza 2019

15 czerwca 2019 r. Nadleśnictwo Głęboki Bród zorganizowało VIII edycję akcji „Czysta Hańcza”. Posprzątano Czarną Hańczę oraz las przylegający do jej brzegów na odcinku rzeki znajdującym się na obszarze administrowanym przez Nadleśnictwo, tj. od granicy Wigierskiego Parku Narodowego do miejscowości Okółek.

Uczestnikami sprzątania byli w tym roku leśnicy, mieszkańcy okolicznych wsi, strażacy z PSP w Sejnach, wędkarze z PZW Białystok, ratownicy augustowskiego WOPR-u. W tym roku rzekę sprzątały również lokalne firmy świadczące usługi turystyczne, które udostępniły bezpłatnie kajaki oraz przygotowały posiłek sprzątającym. Nieocenione okazało się wsparcie płetwonurków w głębszych miejscach Czarnej Hańczy. Dzięki nim możliwe było bardzo dokładne oczyszczenie dna rzeki. Pomoc zaoferowała również policja w Sejnach oraz starosta sejneński Pan Maciej Tomasz Plesiewicz. Starostwo Powiatowe w Sejnach było sponsorem worków i rękawic ochronnych niezbędnych do wykonania prac w ramach akcji.

Sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie. Oprócz typowych śmieci (plastikowe butelki, metalowe puszki, szkło, torebki foliowe), w tym roku znaleziono eternit. W akcji uczestniczyło prawie 80 osób, które zebrały ok. 5 m³ śmieci.

Na zakończenie uczestnicy spotkali się przy ognisku przy ognisku na stanicy wodnej PTTK we Frąckach. Atmosfera pikniku sprzyjała podsumowaniom i refleksjom na temat akcji, która stała się już imprezą cykliczną. Z perspektywy kilku lat można stwierdzić, że akcja przynosi efekty i śmieci z każdym rokiem jest coraz mniej. Prowadzone przez nadleśnictwo działania edukacyjne podnoszą świadomość społeczeństwa, a wspólne spotkania integrują zespół i motywują do działania.