Dbałość o realizację usług leśnych
Posiedzenie Stałej Komisji ds. Współpracy z Firmami Usługowymi
Spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu (14.04.br) w Nadleśnictwie Płaska. Uczestniczyli w nim pracownicy z nadleśnictw obszaru RDLP w Białymstoku, właściciele zakładów usług leśnych, przedstawiciele – największego jak dotąd w rejonie północno - wschodniej Polski - Podlasko-Mazurskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych oraz specjaliści z Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie. Spotkaniu przewodniczył, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej w RDLP w Białymstoku, Marek Masłowski. Dyrektor przedstawił aktualne działania RDLP w Białymstoku z zakresu hodowli, ochrony lasu, łowiectwa, infrastruktury oraz nawiązał do problematyki związanej z gospodarowaniem na terenach NATURA 2000 oraz wymagań wynikających z certyfikacji FSC.
Dokładną analizę w zakresie rozstrzygnięcia zamówień publicznych na usługi leśne, zaprezentował Adam Kiczuk, pracownik Wydziału Rozwoju i Innowacji w RDLP Białystok. Na wykonanie prac z zakresu usług leśnych w 2015 r. (z obszaru 29 nadleśnictw) podpisano 155 umów z firmami leśnymi, w tym 128 umów zostało zawartych w wyniku rozstrzygnięć pierwszego postępowania. Zawarto nowe umowy wieloletnie: na okres 2015-2016 w Nadleśnictwie Drygały, Borki, Pisz i Głęboki Bród oraz na okres 2015-2017 w Nadleśnictwach: Giżycko i Czerwony Dwór. Zaledwie w kilku nadleśnictwach, m in.: Browsk, Hajnówka, Żednia i Bielsk, do postępowań przetargowych przystąpiły firmy spoza terenu RDLP w Białymstoku.
W roku bieżącym zaobserwowano nieznaczny, lecz ciągły trend wzrostowy cen świadczonych usług. Średnia wartość np. pozyskania drewna wyniosła 25,55 zł/m3 w roku 2012 do 26,5 zł/m3 w roku 2015. Specyfika trudności prac w poszczególnych nadleśnictwach oraz lokalne uwarunkowania rynku usług leśnych są jednym z istotnych czynników wpływających na szacowanie wartości ofertowej. Adam Kiczuk omówił nową propozycję współpracy, jaką ma być monitoring usług leśnych. Będzie on skierowany na działania promujące wysoką jakość usług świadczonych przez wykonawców i ich podwykonawców. To pewien "ranking" wykonawców klasyfikowanych przez nadleśnictwa. wg. specjalnego szablonu oceny.
Przedstawiciele ZUL wyrazili swoje zaniepokojenie wynikające ze ścisłych harmonogramów prac, nie sprzyjających stabilności ich firm. Ma to związek z wysokimi kosztami utrzymania pracowników stałych. Barierą ograniczającą rozwój firm są niskie stawki za wykonywane prace oraz krótkie terminy zawieranych umów. Z obawy "by ptaszki nie wylęgły się na harwesterze" – zwrócono się z prośbą do nadleśniczych o większą "elastyczność" współpracy. Zwrócono uwagę na potrzebę szkoleń na pilarzy, mechaników, BHP i pomoc w ich organizacji przez RDLP w Białymstoku oraz poparcie we wdrażaniu tzw. dużych pakietów usług w ofertach przetargowych.
OTL w Jarocinie przygotowała prezentację nowości sprzętów przydatnych w pracach leśnych: rozdrabniacze, zestawy przeciwpożarowe, przyczepy do zrywki drewna i inne. W terenie mogliśmy ocenić możliwości harwardera EC 45. Kompania Leśna zaprezentowała quady terenowe i przeprawowe oraz głowice ścinkowe na ciągniku Valtra.
Jak pokazało spotkanie w Nadleśnictwie Płaska, do budowania partnerstwa stron pomiędzy administracją LP i firmami usług leśnych, niezbędne będą dalsze spotkania i rozmowy.