Aktualności Aktualności

Dokarmiamy ptaki podczas Ferii zimowych

Podczas tegorocznych ferii zimowych, Nadleśnictwo Białowieża, wzorem lat ubiegłych bierze udział w organizacji czasu wolnego dla najmłodszych, wspólnie z Białowieskim Ośrodkiem Kultury.

Już po raz trzeci leśnicy z Ośrodka Edukacji Leśnej "Jagiellońskie" Nadleśnictwa Białowieża przygotowali zajęcia z samodzielnego tworzenia karmy dla ptaków zimujących, którą bez przeszkód można wykonać w domu. Przepis na mieszankę tłuszczową z nasionami słonecznika wydaje się banalnie prosty, jednak aby przystąpić do pracy, dzieci musiały przełamać niechęć do kontaktu ze ... smalcem, który jest kluczowym składnikiem przygotowywanej karmy. Wystarczyły rękawiczki w odpowiednim rozmiarze, kilka nieśmiałych prób i wszyscy przystąpili śmiało do pracy.

Po pierwsze: naczynia - mogą to być miski, miednice, lub garnki. W tym przypadku posłużyły nam kolorowe garnki z kuchni Pana Łukasza.

Po drugie: narzędzia - nasze ręce, najlepiej bez rękawic, jednak nie wszyscy lubią dotykać tłustych rzeczy gołymi rękoma. Dlatego też przygotowaliśmy rękawiczki kuchenne w odpowiednim rozmiarze. Dobrym pomysłem jest nałożenie fartuszka kuchennego.

Po trzecie: produkty - smalec wieprzowy w kostce, ziarno słonecznika (niełuskane, niesolone), sznurek naturalny oraz ... szyszki świerkowe. Są one "rusztem" na który nałożymy tłuszcz zmieszany z ziarnami, następnie tak przygotowaną szyszkę wieszamy dla ptaków na podwórku.

W tych trzech prostych krokach można realnie pomóc ptakom, dostarczając im niezbędnego pożywienia, o które o wiele trudniej zimą z grubą pokrywą śnieżną. Nadleśnictwo Białowieża już po raz trzeci przygotowuje zimową stołówkę dla ptaków wspólnie z białowieskimi dziećmi. Wspólnie wykonaliśmy kilkadziesiąt porcji karmy, która z powodzeniem wystarczy na kilka tygodni. Jeżeli zdecydujemy się na zakup gotowej karmy w sklepie, warto przyjrzeć się w jaki sposób jest ona zapakowana. Nadleśnictwo Białowieża całkowicie zrezygnowało z używania plastikowych siatek na zajęciach, które utrzymywały karmę i ułatwiały jej zawieszenie. Obecność plastiku w ptasiej diecie jest poważnym problemem, niestety jednocześnie bardzo powszechnym. Dzięki poradom naszych zaprzyjaźnionych ornitologów-leśników od dwóch lat używamy wyłącznie szyszek, które są idealnym materiałem do zastosowania podczas przygotowywania zimowej karmy, dodatkowo bardzo łatwym do zdobycia - wystarczy pójść do lasu!

Następne zajęcia z Nadleśnictwem Białowieża z przygotowywania ptasich szyszek już w najbliższy czwartek,  31 stycznia o godzinie 13:00 w holu Gminnego Ośrodka Kultury w Białowieży, ul. Sportowa 1.

Zapraszamy!