Aktualności Aktualności

Drzewa zgryzowe - co w lesie chrupie.

Zimowy czas często kojarzony jest z dokarmianiem zwierząt. Wsypujemy ziarna słonecznika do karmników, wieszamy specjalnie przygotowane kulki z karmą, żeby sikorka, kowalik czy mazurek mogły się w wzmocnić o tej porze roku.

Bardzo często na pytanie „Jak w lesie dokarmiane są zwierzęta?” szybko pada odpowiedź: leśnicy wkładają siano do paśników. Zwierzyna chętnie skubnie taki prezent. Mało kto jednak wie, że leśnicy specjalnie w okresie zimowym dla zwierząt ścinają drzewa, po to, żeby jeleń lub na przykład łoś, mogli zasilić swój organizm w ten zimowy, trudniejszy dla zwierząt czas.

Jak dokładnie wygląda wykonanie takiego "podarku” dla zwierzyny i co potem dzieje się z tym drzewem?

Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie dwa fakty. Po pierwsze – związki mineralne zawarte w  korze(azot, fosfor, potas, sód…) oraz związki organiczne przepływające pod nią (cukry będące produktami fotosyntezy) są dla zwierząt wartościowym pokarmem. Skrupulatnie zatem objadają wszystko co dla nich cenne, aż do samego drewna, które ich nie interesuje.

Drewno interesuje w tym przypadku nas, ludzi.

Tutaj pojawia się fakt numer dwa. Ścinanie takich drzew w okresie zimowym specjalnie dla zwierzyny, zaplanowane jest w takim miejscu, w którym tak czy inaczej drzewa te zostałyby ścięte w okresie późniejszym w ramach prowadzonej gospodarki leśnej ( w tym wypadku trzebieży- czyli wycięcia jednych drzew na korzyść tych, które pozostaną). Drzewa w ten sposób wycięte przeznaczone są na przykład na papier, meble bądź opał. Nie stanowi problemu to, że zostały dosłownie obdarte z cienkiej kory.

Ponadto warto również pamiętać o tym, że wykładanie takich drzew zachęca zwierzynę do korzystania z tej leśnej stołówki, co skutecznie odwodzi je od młodych drzewek rosnących na leśnych uprawach. Jako leśnicy musimy nieustannie dbać o młode pokolenie drzew.

Zrównoważona gospodarka leśna łączy w sobie trzy funkcje: gospodarczą, ochronną i społeczną. Działania opisane powyżej stanowią jeden z przykładów pozwalających zrozumieć jak my leśnicy gospodarujemy w środowisku leśnym. W oparciu o wnikliwą obserwację zależności przyrodniczych wybieramy takie rozwiązania, które są optymalne i dla natury i dla nas wszystkich.