Aktualności Aktualności

Dzień Leśnika – po raz pierwszy oficjalnie

W Katowicach miały miejsce uroczyste obchody Dnia Leśnika. Od tego roku w Lasach Państwowych obchodzi się go 12 lipca.

Dzień Leśnika w zamierzeniach jest świętem branżowym, dedykowanym pracownikom leśnictwa. Jego datę ustalono na 12 lipca, kiedy w Kościele katolickim wspomina się osobę świętego Jana Gwalberta. Ten średniowieczny święty żył na przełomie X/XI w. w Toskanii. Zasłynął jako twórca wspólnoty monastycznej, która przyjęła nazwę wallombrozjan. Mnisi opiekowali się okalającym klasztor lasem. Jana Gwalberta ustanowił oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi lasu w 1951 r. papież Pius XII. Atrybutem patrona leśników jest krzyż w dłoni, czasem trzyma w ręku sadzonkę drzewa liściastego.

Sytuacja z obchodami święta pracowników leśnictwa nie była klarowna. Brakowało jednolitej daty, funkcjonowały rozmaite, mylące określenia – wyjaśnia Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Trzeba było to uporządkować, odwołując się do istniejących już tradycji.

Uroczyste obchody święta zorganizowano w Katowicach. 12 lipca leśnicy uczcili pamięć tych, dzięki którym Śląsk jest częścią Polski, powstańców śląskich, składając wieńce pod poświęconym im pomnikiem. W południe w śląskiej archikatedrze odprawiono mszę w intencji wszystkich leśników. Podczas oficjalnych uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i Kordelasy leśnika polskiego, najwyższe leśne odznaczenia.

Razem z bracią leśną świętowali minister Edward Siarka, nadzorujący Lasy Państwowe w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz minister Michał Woś, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Doceniam pracę leśników i uważam, że zasługują na swoje zawodowe święto – mówił minister Woś, który kierował resortem środowiska w roku 2020.

Wtórował mu minister Edward Siarka: – Wierzę, że dzisiejsza data utrwali się nie tylko w branżowych kalendarzach. Liczę, że wiedza o Dniu Leśnika upowszechni się i wpłynie na podniesienie roli i prestiżu zawodu w otoczeniu społecznym.

– Każdego dnia jestem pełen uznania i wdzięczności dla wysiłku polskich leśników. Dziś jest wyjątkowy dzień, kiedy mogę skłonić przed Państwem głowę i podziękować – dodał minister Siarka.

Delegacja leśników złożyła kwiaty także przed pomnikiem Adama Loreta w Warszawie, pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych