Aktualności Aktualności

Groźny pożar w rezerwacie Starzyna

W sobotę 18 maja br. miał miejsce groźny pożar na terenie Nadleśnictwa Hajnówka, w leśnictwie Topiło w rezerwacie Starzyna.

Spaliły się blisko 2 ha obszaru leśnego. W akcji brało udział 11 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz 7 Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki sprawnej akcji ogień został opanowany pierwszego dnia. Natomiast dogaszanie pogorzeliska prowadzone było jeszcze w niedzielę i poniedziałek. Mimo ugaszenia pożaru, zarzewia ognia wciąż ukazywały się w nadpalonych drzewach. Przyczyny pożaru ustalane są przez odpowiednie służby.

Zagrożenie pożarowe w lasach w całym kraju osiągnęło poziom alarmowy, a ekstremalne warunki pogodowe tylko pogłębiają ten stan. Gwałtowny wzrost temperatury, niskie opady i mocny wiatr, bezpośrednio przekładają się na panujące aktualnie zagrożenie pożarowe.

Człowiek odpowiada za powstanie ponad 90% pożarów lasu. Aż 9 na 10 pożarów lasów powodują ludzie. Tylko niektóre wybuchają w sposób naturalny np. od uderzenia pioruna. Reszta jest skutkiem nieodpowiedzialnego zachowania ludzi np. rozpalania ognisk podczas suszy czy wypalania traw w pobliżu obszarów leśnych. Największe zagrożenie pożarowe lasu ma miejsce właśnie teraz – w okresie wczesnej wiosny i w okresie lata. Wiosną w lesie występuje duża ilość materiałów łatwopalnych takich jak opadłe liście, gałęzie, czy wysuszona roślinność dna lasu - wystarczy niewielka iskra, aby spowodować pożar.

Pamiętaj ogień jest niebezpieczny nie tylko dla lasu, ale również dla jego mieszkańców. Szczególnie dla młodych zwierząt: drobnych ssaków, płazów, gadów czy owadów, które nie są w stanie uciec przed płomieniami.

Apelujemy o rozwagę i wyjątkową ostrożność!

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego dostępna na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa.