Aktualności Aktualności

Hortiterapia w Puszczy Augustowskiej

Leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród po raz kolejny zabrali osoby z niepełnosprawnościami do lasu.

Tym razem uczestnikami zajęć edukacyjnych byli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Sejn. Leśnicy zabrali swoich gości na spacer leśnymi ścieżkami aby pokazać że Lasy Państwowe są doskonałym miejscem do odpoczynku dla wszystkich, zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych,  które z racji swojej wrażliwości są odpowiedzialnymi użytkownikami zasobów  leśnych.

W ramach zajęć grupa kilkudziesięciu osób uczestniczyła w leśnym spacerze odkrywającym tajemnice przyrody. Oprócz relaksu na łonie natury, uczestnicy wzięli udział w zajęciach z hortiterapii, czyli terapii ogrodniczej, wykorzystującej kontakt z przyrodą. W przygotowanych naturalnych donicach posadzono kwiaty, które udekorowały ośrodek edukacji leśnej Nadleśnictwa Głęboki Bród. Poprzez sadzenie roślin, manipulowanie narzędziami ogrodniczymi, poruszanie się w zróżnicowanym terenie, pokonywanie naturalnych przeszkód i obserwowanie przyrody, uczestnicy wzięli udział w rehabilitacji psychoruchowej.   

Leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród od dawna wykorzystują las dla celów leczniczych i terapeutycznych. Wpływ przyrody na zdrowie psychiczne i fizyczne jest bardzo istotny. Uczestnikami zajęć edukacyjnych są coraz częściej warsztaty terapii zajęciowych z całego regionu województwa podlaskiego.