Aktualności Aktualności

II Nocny Bieg Powstańca

Echa Powstania Styczniowego w Puszczy Augustowskiej.

Puszcza Augustowska – dziś sanktuarium przyrody, miejsce występowania rzadkich gatunków, dobry pomysł na relaks i aktywny wypoczynek wśród kojących odgłosów przyrody. Jednak 156 lat temu puszczańskie lasy były sceną dramatycznych wydarzeń. Do dziś w leśnej głuszy można odnaleźć porośnięte mchem krzyże z czasów Powstania Styczniowego…

Stowarzyszenie Woda Las, kultywując pamięć tych wydarzeń, już po raz drugi zorganizowało Nocny Bieg Powstańca Styczniowego. Wśród partnerów wydarzenia znalazły się Nadleśnictwo Płaska i Nadleśnictwo Augustów. Trasa 17-kilometrowego maratonu przebiegała  przez urokliwe, puszczańskie ostępy. By 54 biegaczy, którzy podjęli wyzwanie, mogło bezpiecznie pokonać dystans, leśnicy pomogli oznaczyć i zabezpieczyć trasę oraz przygotowali efektowne pochodnie. Organizatorzy biegu zadbali o szereg akcentów historycznych, napoje i ciepły posiłek. Ze względu na obowiązującą w dniu 19 stycznia żałobę narodową, wydarzenie miało charakter stricte sportowy i zrezygnowano z wielu przewidzianych atrakcji.

Wszystkim uczestnikom udało się bieg szczęśliwie ukończyć. Serdecznie gratulujemy.

Wśród zawodników znalazł się emerytowany pracownik Nadleśnictwa Płaska, Pan Jan Zubkiewicz, który od wielu lat bierze udział w tego typu zawodach, odnosząc w nich liczne sukcesy.

Mamy nadzieję, że obcowanie z przyrodą w tę mroźną styczniową noc dostarczyło niezapomnianych wrażeń.