Aktualności Aktualności

Leśnicy przygotowują się do zimy

Zima to okres ograniczonego dostępu do pokarmu dla zwierząt dziko żyjących. Wtedy to, w lasach powstają największe szkody w uprawach i młodnikach, powodowane przez zwierzynę płową.

Przy braku dostępu do roślin runa leśnego łoś, jeleń i sarna zaczyna intensywnie żerować na młodych drzewkach.  Aby ograniczyć zgryzanie i spałowanie, leśnicy starają się zabezpieczyć część drzewek przed tymi uszkodzeniami.

Zgryzanie- uszkodzenie powodowane przez jeleniowate polegające na ogryzaniu przez zwierzynę pędu wierzchołkowego i pędów bocznych. Zgryzanie przyczynia się do opóźnionego wzrostu młodych drzew, powstawaniu deformacji rozwojowych oraz do obumierania drzew.
Spałowanie- polega na obdzieraniu zębami kory z młodych drzew przez zwierzynę. Powodem spałowania jest zapotrzebowanie zwierząt na składniki pokarmowe zawarte w korze drzew. Spałowanie obniża odporność drzew, może też być bezpośrednią przyczyną ich zamierania.

Jednym ze sposobów ochrony lasu przed szkodami powodowanymi przez zwierzynę, jest stosowanie na młodych drzewkach zabezpieczeń specjalistycznymi środkami zapachowo-smakowymi, tak zwanymi repelentami. W tym roku Nadleśnictwo Nowogród podejmie próbę ratowania drzewek przy pomocy nowego repelentu, środka przygotowanego na bazie tłuszczu owczego.