Aktualności Aktualności

Jesienne przygotowania do zimy

Dzieci z II klas Szkoły Podstawowej w Michałowie przy pomocy leśników z Nadleśnictwa Żednia w dniu 3 października 2024 r. zbudowały ekologiczne domki dla jeży.

Domki hibernacyjne są doskonałym przykładem przyczyniającym się do ochrony gatunkowej zwierząt. Mieszkanka dla jeży zostaną umieszczone na terenie szkoły w Michałowie.

W Polsce występują dwa gatunki: jeż wschodni (Erinaceus concolor), zamieszkujący tereny niemal całej Polski oraz jeż europejski lub zachodni (Erinaceus europaeus), którego granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie. Jeże są największymi ssakami owadożernymi w kraju. 

Gdy temperatura otoczenia spada do ok. 10⁰ C jeże zaczynają odczuwać senność, która związana jest ze spowolnieniem funkcji życiowych, m.in. szybkością pracy serca (w czasie snu zimowego liczba uderzeń serca spada ze 180 do 20 na minutę), przemianą materii i oddechu. Wtedy poszukują odpowiedniego miejsca do przezimowania. Jeże śpią zwinięte w kulkę, łapki i pyszczek mają wtulone w brzuch.     

Nie trzeba być architektem, aby pomóc przetrwać zimę tym pożytecznym zwierzętom. Wystarczy pozostawić w swoim ogródku stertę liści czy gałęzi lub z paru desek i gwoździ zrobić mały domek. Takie miejsca mogą zostać wybrane na zimową miejscówkę.

 

Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?

- warto zostawić w ogródkach niezagospodarowane fragmenty,

- pod ogrodzeniem można zostawić trochę wolnego miejsca, tak by jeże i nie tylko mogły do niego wchodzić (jeże żywią się ślimakami, więc na ich obecności skorzystają rośliny),

- pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy,

- wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego,

- już z kilku desek można zbudować domek hibernacyjny dla jeży, będzie on bezpieczny i ciepły dla przyszłego lokatora.