Aktualności Aktualności

Już jest kolejna NIEMAPA, tym razem z żubrami

Żubry są wśród nas - w Polsce żyje ich ponad 1800! NIEMAPA Żubry w Polsce to ilustrowany przewodnik dla rodzin z dziećmi, który proponuje pomysły na wyprawy do miejsc, gdzie można spotkać żubrze stada i zachęca do bliższego poznania króla puszczy.

W żubrowej NIEMAPIE można znaleźć zaproszenie w sześć różnych stron Polski, miejsca, gdzie żubry żyją w stadach wolnościowych, a goście mogą zobaczyć je w specjalnych zagrodach pokazowych.

Przy okazji można przespacerować się po prastarej Puszczy, wdrapać na bieszczadzkie połoniny, przepłynąć kajakiem mazurskie jeziora, zwiedzić zamki w Pszczynie i Gołuchowie, a nawet wsłuchać w szum morza na wyspie Wolin.

Na NIEMAPIE zaznaczono wszystkie miejsca, w których żubry żyją w Polsce, a do przewodnika dołączono arkusz z nalepkami, aby zaznaczać odwiedzone miejsca.

Przewodnik zawiera ciekawostki na temat żubrów oraz informacje o tym, jak należy się zachować w odwiedzinach u króla puszczy. Sto lat temu nie było w Polsce wolno żyjących żubrów i w NIEMAPIE można znaleźć wyjaśnienie tajemnicy tego, jak i komu udało się odbudować ich populację.

NIEMAPĘ we współpracy z Lasami Państwowymi opracowało Mamy Projekt, a zilustrowała ją Patricija Bliuj-Stodulska. - Mamy nadzieję, że NIEMAPA podpowie rodzinom pomysły na ciekawe wycieczki śladami żubra. Mamy ogromne szczęście, że te wspaniałe dzikie zwierzęta żyją w Polsce - warto je poznać - mówi Małgosia Żmijska, jedna z twórczyń NIEMAPY.

Oliwia Janik ze Stowarzyszenia Miłośników Żubrów dodaje: - Żubr jest symbolem polskiej ochrony przyrody. Jesteśmy dumni z udanej restytucji gatunku, który dzięki prężnym działaniom miłośników przyrody został przywrócony z granicy wymarcia. Mamy czym się chwalić i bardzo zależy nam na tym, żeby w żubrzą tematykę zaangażować więcej osób.

NIEMAPA Żubry w Polsce to ilustrowany przewodnik dla rodzin wydany w ponad 15. tys. egzemplarzy i dystrybuowany bezpłatnie przez nadleśnictwa i zagrody pokazowe, w których można oglądać żubry, a także na wybranych imprezach dla rodzin organizowanych przez Lasy Państwowe.
Premiera NIEMAPY odbędzie się 10 sierpnia na dorocznym Dniu Żubra w Lutowiskach. Przewodnik można też bezpłatnie pobrać ze strony http://www.niemapa.pl/zubry

Żubrowy przewodnik stworzony przez Mamy Projekt we współpracy z Lasami Państwowymi, jest już trzecią wspólną NIEMAPĄ. Lasy Państwowe i Mamy Projekt zapraszały już w Bieszczady oraz do Puszczy Białowieskiej.