Aktualności Aktualności

Kolejny Dąb Niepodległości już rośnie

Tym razem Dąb Niepodległości został posadzony w miejscu narodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.

Uroczystość odbyła się 26 maja br. na terenie parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli. Zainaugurowała ją Msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Łomżyńskiego, Janusza Stepnowskiego. Podczas homilii Ksiądz Biskup modlił się o szybką beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspominając jego życiorys, nawiązał do umiłowania okolicznej przyrody. To tutaj w malowniczym nadbużańskim krajobrazie, podziwiał on piękno lasów, stawiał pierwsze kroki i jako dziecko, modląc się przed obrazem Matki Bożej, uczył się kochać Boga i ludzi.

Posadzony dąb rozpoczyna akcję sadzenia dębów zuzelskich w ramach programu „Ocalić od zapomnienia Prymasa Tysiąclecia i Zuzelę – Jego miejsce urodzenia”

Po nabożeństwie, zgromadzeni udali się na plac kościelny, gdzie Z-ca dyrektora RDLP w Białymstoku Pan Zenon Angielczyk w asyście leśników z Nadleśnictwa Rudka oraz duchownych uroczyście posadzili dąb o nr 55 pobłogosławiony przez Papieża Franciszka. Warto w tym miejscu wyjaśnić pochodzenie sadzonek: dęby – 100 szt. zostały poświęcone 23 maja 2018 roku przez Papieża Franciszka podczas audiencji generalnej w Watykanie z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Sadzenie odbyło się przy uroczystym sygnale myśliwskim „Darz Bór”. Następnie Z-ca dyrektora, podsumowując wydarzenie podkreślił, że w przyszłości dąb ten, jako potężne drzewo, będzie świadczył o ważności tego wydarzenia  oraz będzie dawał świadectwo naszego szacunku dla przeszłości i teraźniejszości. Jest to czwarty Dąb Niepodległości posadzony na terenie RDLP w Białymstoku.