Aktualności Aktualności

Kolorowy gość z dalekiej północy

Jemiołuszka to jeden z bardziej urodziwych ptaków które możemy obserwować na terenie naszego kraju. Jego pastelowe, szaro-brązowe upierzenie z kontrastującymi żółtymi i czerwonymi końcówkami piór to kolejna inspiracja do cyklu autorstwa leśników z Nadleśnictwa Maskulińskie pt. „ Z notatnika leśnika”.

Kolorowy gość ….

Jednak nie tylko wyróżniające się piórka przykuwają nasz wzrok, warto zwrócić uwagę na ciemną, odcinającą się pręgę biegnąca niczym maska Zorro przez linę oczu, zakończoną czarnym śliniaczkiem pod dziobem. Ponadto jemiołuszki posiadają jeszcze jedną unikatową ozdobę występującą w ptasim świecie. To czerwone zakończenia lotek drugiego rzędu, które stanowią przedłużenie stosiny wychodzące poza górne krawędzie chorągiewki. Przypomina to osadzone soczysto czerwone rurki lub zaschnięty wosk na końcówkach piór. Ten wyjątkowy kolor pochodzi od barwników zawartych w owocach spożywanych podczas pierzenia.

… z dalekiej północy.

Jemiołuszki gnieżdżą się w rozległych lasach iglastych i mieszanych północnych partii Eurazji i Ameryki. Wraz z nadchodzącą jesienią nasi skrzydlaci przyjaciele zaczynają przemieszczać się na południe. Do migracji zmuszają ptaki większe możliwości zdobycia żywności oraz mniejsza srogość zim. Podczas wędrówek zaglądają również do naszego kraju, pojawiając się u nas na przełomie października i listopada, pozostając aż do kwietnia.

Owocowa dieta

Z reguły jedzą owoce a owady to tylko dodatek do ich diety w sezonie lęgowym. Bogate menu stanowi jemioła, owoce głogu, śnieguliczki, jarzębiny, tarniny, kaliny koralowej czy dzikiej róży.

Zimowe dzwoneczki

Jemiołuszka jest towarzyskim ptakiem, który łączy się w grupy czasem po kilkadziesiąt osobników, które brzmią jak małe dzwoneczki. Ich głos jest dźwięczny, delikatny i jedyny w swoim rodzaju.

Skąd nazwa?

Polska nazwa jemiołuszki pochodzi bez wątpienia od jemioły, czyli jednego z jej ulubionych przysmaków. Warto jednak wiedzieć, że w łacińskiej nazwie tego gatunku Bombycilla garrulus jemioła nie występuje. Greckie Bombukos oznacza jedwab, a łacińskie cilla ogon. Drugi człon nazwy garrulus pochodzi z mowy starożytnych Rzymian i znaczy tyle co „głośny, hałaśliwy”. Bliżej łacińskiej nazwy jest określenie „drozd jedwabny ogon” które znajdziemy m.in. w książce „Ptaki Ziem Polskich” Jana Sokołowskiego.

Czym jest jemioła?

Jemioła pospolita jest rośliną półpasożytniczą posiadającą zimozielone liście, za pomocą których może przeprowadzać proces fotosyntezy. Od swojego gospodarza przy użyciu ssawek pobiera wodę z rozpuszczonymi substancjami mineralnymi niezbędnymi do jej wzrostu. Jest półpasożytem obligatoryjnym, co oznacza, że bez żywiciela nie jest w stanie przeżyć samodzielnie. Jemioła powszechnie uznawana jest za roślinę, która przynosi szczęście, dlatego też w okresie Świąt Bożego Narodzenia przyjęło się dekorowanie mieszkań jej gałązkami.