Komunikat w sprawie tekstu na stronie internetowej Greenpeace Polska
W związku z publikacją na stronie Greenpeace pt. „Leśne Patrole: wycinki w strefie chronionej i manipulacje Ministra Środowiska", która ukazała się 22 marca na stronie internetowej Greenpeace Polska (http://snip.ly/z829l#http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Lesne-Patrole-wycinki-w-strefie-chronionej-i-manipulacje-Ministra-srodowiska/) ,
informujemy, że nieprawdą jest, iż w Puszczy Białowieskiej są trzy strefy ochronne Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO Bialowieza Forest.
W Obiekcie Światowego Dziedzictwa Bialowieza Forest są następujące strefy:
1. Ochrona ścisła – rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego,
2. Strefa ochrony częściowej – strefa I obejmująca BPN poza rezerwatem ścisłym i wszystkie rezerwaty przyrody w nadleśnictwach,
3. Strefa ochrony częściowej – strefa II obejmująca drzewostany nadleśnictw wyłączone z gospodarowania,
4. Obszar aktywnej ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazowej.
W drugiej strefie ochrony częściowej dopuszcza się pozyskanie drewna, ze względu na utrzymanie bezpieczeństwa na głównych, istniejących drogach i szlakach turystycznych, w celu zachowania bezpieczeństwa pożarowego i osób. Natomiast w Obszarze aktywnej ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazowej mogą być prowadzone cięcia sanitarne i pielęgnacyjne.
Jednocześnie informujemy, że 22 marca br. w Białowieży odbyło się spotkanie wszystkich członków Komitetu Sterującego Obiektu Światowego Dziedzictwa Bialowieza Forest, tj.: Białowieski Park Narodowy, Park Narodowy Białowieskaja Puszcza, trzy nadleśnictwa z Puszczy Białowieskiej i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, w sprawie uwzględnienia bieżącej sytuacji rozpadu drzewostanów w Puszczy Białowieskiej w wyniku masowego pojawienia się kornika drukarza, przy tworzeniu planu zarządzania Dobrem.
Członkowie Komitetu sterującego jednogłośnie przyjęli stanowisko o konieczności podjęcia aktywnej ochrony Dobra – drzewostanów Puszczy Białowieskiej - w celu uniknięcia dalszej degradacji siedlisk leśnych. Stanowisko to zostało przesłane do Komitetu Światowego Dziedzictwa oraz do Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).