Kora zimą inspiruje
Zimą, gdy nasz wzrok nie jest rozpraszany przez zielone wiosenne liście czy wielobarwność jesiennego otoczenia, na białym, zaśnieżonym tle dostrzegamy wyjątkowość i urok kory drzew.
Jednak zacznijmy od podstawowego pytania: czym właściwie jest kora? Nie zagłębiając się w szczegóły można powiedzieć, że kora dla drzewa, jest jak skóra dla człowieka. Jest to warstwa otaczająca pień, konary a nawet korzenie drzewa, co jest mniej widoczne dla przeciętnego obserwatora. Kora jest wytworem miazgi. Składa się z łyka, które pełni w drzewie funkcję przewodzącą oraz z tkanki korkowej, która pełni funkcję ochronną i chroni drzewo przed szkodnikami, uszkodzeniami mechanicznymi i mrozami w czasie zimy. Potocznie korą nazywa się zewnętrzną najbardziej widoczną część drzewa. W rzeczywistości jej budowa jest bardziej skomplikowana. Głównym jej składnikiem są martwe komórki wytwarzane przez miazgę korkotwórczą. Gdy drzewo jest młode, jego kora początkowo jest gładka, najczęściej szarawo-zielona. Jednak pod upływem lat i narastania nowych warstw korka następuje pękanie, łuszczenie się a czasami jej odpadanie. W zależności od gatunku drzewa, spękania mogą być podłużne lub równoległe, a nawet poprzeczne, dzielące się na dłuższe lub krótsze odcinki. Spękania mogą być płytkie, cienkie lub głębokie, grube. Łuszczenie się kory nieregularnymi płatami daje charakterystyczny, niepowtarzalny "łaciaty" obraz.
Okrężne łuszczenie się kory występuje np. u naszych brzóz. Strzępiaste łuszczenie się występuje u klonu strzępolistnego. U niektórych drzew iglastych występuje łuszczenie się w postaci długich, włóknistych pasm - cyprysik, żywotnik. Gładką, cienką korę nawet do późnego wieku zachowują buk i grab.
Faktura, barwa kory jest charakterystyczna i rozpoznawalna dla poszczególnych gatunków. Może ona ulec pewnym zmianom pod wpływem warunków siedliskowych w jakich rośnie drzewo - gleba, stanowisko, oświetlenie, wilgotność itp.
Kora była i jest wykorzystywana do wielu różnych celów. Niegdyś kory świerkowej, dębowej, wierzbowej czy brzozowej używano do garbowania skór. Obecnie wykorzystywania jest głównie jako materiał do produkcji korka, w ogrodnictwie jako warstwa ozdobna i ochronna, a nawet w medycynie gdyż zawiera wiele wartościowych związków chemicznych. W medycynie naturalnej kora jest ceniona od wieków, np. kora kruszyny.
Kora może być również doskonałą inspiracją do powstawania pięknych, ciekawych zdjęć. Przekonały się o tym dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Łapach, które wzięły udział w konkursie "Kora zimą inspiruje", organizowanym przez Nadleśnictwo Rudka. Dzieci uzbrojone w ciepłe ubrania i aparaty fotograficzne ruszyły do lasu, w poszukiwaniu ciekawych ujęć kory. Kreatywność i spostrzegawczość młodych obserwatorów nie zna granic.