Aktualności Aktualności

Kosze lęgowe dla kaczek

Aby ułatwić gniazdowanie kaczkom w ich naturalnym środowisku, leśnicy z Nadleśnictwa Żednia zainstalowali 20 lęgowych koszy wiklinowych na 4 zbiornikach wodnych znajdujących się na terenie nadleśnictwa.

Zima to najlepszy okres na montowanie koszy lęgowych. Prace rozpoczęto w okresie kiedy zbiorniki wodne pokryte były grubym lodem.

Kosze umieszczone zostały nad lustrem wody na drewnianych palach wbitych w dno, zabezpieczonych rurą PCV, co chroni je przed dostępem drapieżników naziemnych. W koszach ułożono wyściółkę, stanowiącą dogodny materiał gniazdowy dla kaczek.

Taki sposób rozlokowania koszy ma na celu zwiększenie liczby bezpiecznie odbytych lęgów w kolejnych latach, ale również ochronę przed presją i atakami drapieżników.

Podmokłe siedliska pełnią szczególną rolę w przyrodzie. Są naturalną ostoją i miejscem lęgowym ptactwa. Lęgi tych ptaków są szczególnie narażone na zniszczenie i ataki ze strony drapieżników z uwagi na częste zakładanie gniazd bezpośrednio na ziemi. Do najbardziej zagrożonych utratą potomstwa należą dzikie kaczki. Duża możliwość zasiedlania różnych miejsc predysponuje krzyżówkę w sposób szczególny do korzystania ze sztucznych gniazd.

Skuteczność wykorzystania wystawionych koszy leśnicy z Nadleśnictwa Żednia będą bacznie obserwować podczas kolejnych sezonów lęgowych ptaków.

 

Czy wiesz, że...

  • Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i powszechnie występujących ptaków wodnych na świecie.
  • Można ją spotkać niemal na każdym zbiorniku wodnym, nawet w środku dużych miast. Część ptaków prowadzi osiadły, a część wędrowny tryb życia.
  • Są migrantami długodystansowymi, potrafią pokonać odległość nawet 500 km. Fruwają jednak dość nisko, maksymalnie na wysokości 1200 m z prędkością do 90 kilometrów na godzinę.
  • Samiec i samica mają inne głosy. Kaczor odzywa się miękkim, nosowym, nieco chrapliwym „kłek-kłek-kłek”, podczas toków wydaje dźwięczne gwizdy. Kaczka kwacze tak jak kaczka domowa, dość głośno.
  • Kaczki są również wszystkożerne, ale w ich jadłospisie przeważają głównie rośliny. Na lądzie żerują chętnie zajadając się np. bukwią. Ponadto lubią również pokarm zwierzęcy, np. larwy komarów, skorupiaki i inne zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym.
  • Kaczka krzyżówka do lęgów przystępuje od kwietni do lipca i podczas tego okresu wyprowadza jeden lęg.
  • Podczas lęgu samica składa nawet do 12 jaj, z których po około 28 dniach wykluwają się szarobrązowe pisklęta, które nie oddalają się od matki przez dłuższy czas. Umiejętność lotu młode krzyżówki nabywają po około 50-60 dniach od wyklucia.
  • Kaczory tracą zainteresowanie samicą kiedy ze złożonych jaj wyklują się pisklęta. Wychowanie młodych zatem jest zadaniem wyłącznie samicy. Zdarzają się sytuacje, w których kaczory zmuszają niesparowane ze sobą samice do parzenia, takie gwałty niekiedy kończą się nawet utonięciem samicy.
  • Dzięki temu, że gorąca krew płynie tętnicami do serca, a zimna wraca żyłami, kaczki nie przymarzają do lodu. Kaczki na lodzie mogą nawet spać, gdyż i na to mają sposób. Podczas snu potrafią mieć jedno oko otwarte i obserwować otoczenie, a drugie zamknięte. Jedna półkula mózgu w tym czasie pracuje, a druga odpoczywa. To wspaniała wrodzona umiejętność, pozwalająca na szybkie wypatrzenie drapieżnika.