Aktualności Aktualności

Leśnicy dla Niepodległej

10 i 11 października 2018 r. leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku złożyli hołd dla Niepodległej chcąc w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Pan Andrzej Józef Nowak podczas uroczystości powiedział: „Świadomość historyczna odgrywa ogromną rolę w życiu każdego społeczeństwa, szczególne znaczenie ma również dla leśników, którzy dzięki swojemu męstwu i bohaterstwu wielokrotnie zapisywali się złotymi literami na kartach historii.”

Obchody rozpoczęły się 10 października 2018 r. uroczystą mszą świętą w cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja w Białowieży, po której przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej pierwszego dyrektora naczelnego Lasów Państwowych Adama Stefana Loreta Pan Andrzej Józef Nowak – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wraz z zaproszonymi gośćmi w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty. Podniosłości chwili nadały uroczyste sygnały zespół Sygnalistów Myśliwskich Galindowe Rogi z Nadleśnictwa Maskulińskie.

Następnie główną ulicą Białowieży ruszył uroczysty przemarsz uczestników uroczystości do kościoła pod wezwaniem Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie odbyła się msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Tadeusza Wojdy.

Na czele przemarszu ustawiła się orkiestra Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku, za nią zaś poczty sztandarowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, poczty sztandarowe Nadleśnictw: Knyszyn, Krynki, Rajgród, Rudka, Maskulińskie, Żednia, Białowieskiego Parku Narodowego, Technikum Leśnego w Białowieży,  dawnej Szkoły Rolniczo-Leśnej w Żyrowicach. Za pocztami sztandarowymi ustawiła się Leśna Asysta Honorowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku powołana specjalnym zarządzeniem dyrektora do uczestniczenia w uroczystych obchodach „100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”. Za Leśną Asystą Honorową ustawili się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Patrol Przysposobienia Wojskowego Leśników z Nadleśnictw Jarocin, Międzychód i Płytnica. W dalszej kolejności ustawili się goście uroczystości i kierownictwo Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, następnie delegacje pracowników wszystkich 31 nadleśnictw i Zakładu Transportu i Spedycji Lasów Państwowych w Giżycku, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, uczniowie Technikum Leśnego w Białowieży i chętni do uczestniczenia w przemarszu. Na końcu pochodu konno defilowała Podlaska Chorągiew Husarii.

Po mszy świętej zaproszeni goście udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białowieży, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Głos zabrał Pan Andrzej Józef Nowak – Dyrektor RDLP w Białymstoku, podkreślając tą podniosłą i patriotyczną chwilę. Dyrektor powiedział między innymi: „Dziękuję wszystkim, którzy chcą uczestniczyć w tym szczególnym momencie upamiętniającym odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Pielęgnować należy także pamięć o „ludziach lasu” którzy swoim zaangażowaniem w walkę o niepodległość, przyrodę i las sprawili że polskie lasy są dziś jednymi z najpiękniejszych w Europie. Leśnicy nierozerwalnie związani są z działaniami na rzecz wolności - umożliwili Józefowi Piłsudskiemu, przebranemu w mundur leśnika, przekroczenie granicy zaboru rosyjskiego i austriackiego…”.

Uroczystości przy pomniku uświetnione zostały przez Chór Leśników Białowieskich, który wykonał pieśni My pierwsza brygada, Hymn strzelecki oraz Ułani ułani.

Ostatnim akcentem uroczystości było spotkanie w auli  Technikum Leśnego w Białowieży, podczas którego dyrektor RDLP w Białymstoku wręczył odznaczenia Kordelas Leśnika Polskiego wyróżnionym leśnikom i osobom współpracującym z Lasami Państwowymi. Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać bardzo poruszającego i ciekawego wykładu Pani prof. Bogumiły Jędrzejewskiej – „Leśnicy północno-wschodniej Polski – 500 lat w obronie Rzeczpospolitej i w walce o niepodległość”. Bez wątpienia prelekcja zrobiła ogromne wrażenie na wszystkich zaproszonych gościach. Uroczystość zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów Technikum Leśnego w Białowieży.

11 października 2018 r., uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „INKI”, bohaterskiej sanitariuszki, córki leśnika, która swoją niezłomną postawą i tragiczną historią wpisała się na trwale w dzieje walk o Niepodległą Polskę. Poruszające przemówienie wygłosił Pan Maciej Pawełek – przedstawiciel rodziny „INKI” wręczając dyrektorowi RDLP w Białymstoku pamiątkowy ryngraf. Służby mundurowe i pozostali goście złożyli kwiaty pod pomnikiem. Dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości posadzono dąb szypułkowy pobłogosławiony przez Ojca Świętego Franciszka w 2018 r.

Uroczystości pn. „100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości” zorganizowana została przez Nadleśnictwa Białowieża, Browsk, Hajnówka, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Technikum Leśne w Białowieży.