Aktualności Aktualności

Leśnicy zapraszają na warsztaty kulinarne

Już dziś ruszają zapisy na kolejną edycję bezpłatnych warsztatów kulinarnych pn."Ugotuj sobie święta z dziczyzny". Jeśli lubisz gotować, poznawać nowe smaki, uczyć się nowych technik kulinarnych? To coś dla Ciebie!

Zapisy uczestników na listę podstawową zakończone! Trwa nabór na listę rezerwową.

Pod czujnym okiem profesjonalnej szefowej kuchni - Ewy Bałdyś, przygotujemy wyśmienite potrawy z produktów pochodzących z lasu. W menu m.in.: zupa gulaszowa z jelenia z kwaśnym jabłkiem, rozmarynem i trawą żubrową; pulpety z dzika w sosie borowikowym z kluskami dyniowymi; matiasy w leśnych ziołach i świerkowych igłach.

Podczas warsztatów opowiemy o właściwościach odżywczych i walorach smakowych dziczyzny i innych naturalnych produktów pochodzących z lasu. Będzie trochę o odpowiednich sposobach przyrządzania oraz właściwym przechowywaniu produktów runa leśnego.

Mamy tylko 25 miejsc! Decyduje kolejność zgłoszeń! Zapisów dokonujemy wyłącznie drogą mailową, pod adresem: anna.jakimiuk@bialystok.lasy.gov.pl

Przed zgłoszeniem należy zapoznać się z regulaminem uczestnictwa w warsztatach.

Aby zgłoszenie było ważne, należy w treści maila wpisać:
„Oświadczam, iż zapoznałem/am się z treścią Regulaminu i akceptuję jego warunki
i zasady” oraz podać imię i nazwisko uczestnika, jego numer telefonu oraz adres e-mail.

O zakwalifikowaniu się na warsztaty lub wpisaniu na listę rezerwową, zostaną Państwo powiadomieni zwrotną informacją mailową.

 

Organizatorem warsztatów kulinarnych jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.