Aktualności
Leśnik Strażak dwa bratanki
Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka. My leśnicy jesteśmy szczególnie świadomi, jak ważna jest praca Straży Pożarnej. Z całego serca dziękujemy Strażakom za ich wkład w ochronę polskich lasów.
Skuteczna ochrona przeciwpożarowa lasów, wiąże się ze ścisłą i sprawną współpracą nadleśnictw z jednostkami Straży Pożarnej. Leśnicy ze strażakami cyklicznie odbywają się praktyczne manewry mające na celu: doskonalenie koordynacji działań, próby wykorzystania różnego rodzaju sprzętu, zapoznanie się z topografią obszarów leśnych, siecią dojazdów pożarowych czy lokalizacją punktów czerpania wody. To wszystko jest kluczowe w przeprowadzeniu sprawnej i skutecznej akcji gaśniczej.
Co zrobić aby do pożarów nie dochodziło? Tu najważniejsze są troska, rozwaga i zdrowy rozsądek użytkowników lasu, gdyż 9/10 pożarów lasu wywołanych jest właśnie przez działanie człowieka. Umyślne podpalenia, wypalanie traw, niedopałek papierosa czy nieostrożność ludzi to główne przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Nikogo nie trzeba uświadamiać, jak ogromne straty w przyrodzie wywołuje pożar. W ogniu, w ogromnych męczarniach, giną zwierzęta, zagładzie ulegają rośliny. Lasy Państwowe po raz kolejny włączyły się też w kampanię społeczną http://www.stoppozaromtraw.pl
Dzięki sprawnemu i stale modernizowanemu systemowi przeciwpożarowemu Lasów Państwowych, wykrywalność pożarów w lasach jest wysoka a ich powierzchnia jest niewielka.
W ostatnim czasie mamy do czynienia z bezśnieżnymi zimami, długimi okresami bez opadów deszczu a co za tym idzie ogromną suszą w naszych lasach. Dlatego apelujemy o czujność i rozwagę oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
A co powinniśmy zrobić, gdy zauważymy w lesie ogień? Przede wszystkim zachowajmy spokój i starajmy się działać racjonalnie, niezwłocznie powiadamiając właściwe służby ratownicze: numer 998 Państwowa Straż Pożarna lub numer alarmowy 112 oraz miejscową Straż Leśną.