Aktualności Aktualności

Budowa stosów z rozkładającego się drewna

7 kwietnia 2017 r. Nadleśnictwo Żednia wraz z przyzakładowym Kołem Polskiego Towarzystwa Leśnego rozpoczęło akcję budowy stosów z rozkładającego się drewna. Zaplanowane działanie ma na celu zwiększenie zasobów martwego drewna w lesie, a tym samym zachowanie bioróżnorodności leśnej.

Przedsięwzięcie zaplanowano przede wszystkim w leśnictwach objętych w ubiegłym roku klęską żywiołową. Stosy w pierwszej kolejności wykonano na dużych otwartych powierzchniach pohuraganowych, gdzie z uwagi na rozmiar zniszczeń i charakter prac gospodarczych ilość martwego drewna jest ograniczona. Na skutek nawałnicy, która przeszła nad Puszczą Knyszyńską latem 2016 r. w Nadleśnictwie Żednia zniszczeniu uległo ponad 160 hektarów drzewostanów. Wiatr zniszczył wiele drzew biocenotycznych, dziuplastych, kęp ekologicznych, które z uwagi na bezpieczeństwo powszechne musiały być uprzątnięte.

Na powierzchniach pohuraganowych konstrukcje o charakterze stożków ułożone zostały z pozostałości po uprzątniętych wiatrowałach i wiatrołomach. Do budowy stosów wykorzystano zróżnicowane pod względem struktury i rozkładu drewno -  cieńsze gałęzie, konary,  kłody, chrust i korę.

Tak przygotowane stożki martwego drewna staną się w przyszłości siedliskiem licznych gatunków bezkręgowców, w przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi elementami drewna schronienie znajdą też płazy, gady i drobne ssaki.

Działanie to będzie kontynuowane na pozostałej części terenu Nadleśnictwa.