Aktualności Aktualności

Międzynarodowe sadzenie lasu

Międzynarodowe sadzenie lasu w ramach akcji „Łączą nas drzewa” odbyło się po raz 12. Wydarzenie tym razem  odbyło się na terenie leśnictwa Szypiliszki w Nadleśnictwie Suwałki. Razem z polskimi leśnikami do sadzenia lasu przystąpiły delegacje leśników z Litwy i Łotwy. W akcji udział wziął zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Jan Tabor, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Józef Nowak, poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Starosta Suwalski Witold Kowalewski, Komendant Placówki SG w Rutce-Tartak mjr SG Wojciech Bartoszewicz,  Zastępca Dyrektora RDLP w Białymstoku ds. Gospodarki Leśnej Zenon Angielczyk, leśnicy i pracownicy Lasów Państwowych. Zagranicznym delegacjom leśników przewodniczyli Valdas Kaubrė - Dyrektor Generalny Państwowego Przedsiębiorstwa Leśnego Litwy oraz Normunds Jurkāns - zastępca Dyrektora Generalnego Państwowego Nadzoru nad Lasami w Łotwie.

Łącznie posadzono 2000 sadzonek świerka, brzozy i daglezji zielonej. W ramach akcji dokonano także zabieg pielęgnacji, czyli czyszczenia wczesnego 6-letniej uprawy sosonowo-świerkowej na powierzchni ok. 1 ha. Na zakończenie posadzono dąb pamięci Świętego Jana Pawła II oraz odsłonięto okolicznościowy drewniany obelisk, na którym został umieszczony cytat papieża Polaka: "Przyroda jest darem, który Bóg nam powierzył i który musimy szanować.”

Akcję zorganizowało Nadleśnictwo Suwałki, Lasy Państwowe , na czele z nadleśniczym Wojciechem Rodakiem, przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku.