Modne moro

Najlepsze inspiracje pochodzą ze świata przyrody.

Motyw „moro" obserwujemy przede wszystkim w przyrodzie, zarówno w świecie roślin jak i zwierząt.  Kamuflaż jest jednym ze sposobów przystosowania się np. dzikich kotów do drapieżnego trybu życia. Wzór ten jest obecny w świecie roślin – na korze sosny czy platana.

Moro to skrót słów: „materiał odzieżowy roboczo-ochronny". Nazwa ta była używana przez polskie zakłady odzieżowe, szyjące w czasach PRL mundury na potrzeby formacji zmilitaryzowanych (mundury polowe żołnierzy, policjantów, milicjantów, Obrony Cywilnej, leśników, Służby Ochrony Kolei i strażaków). 

Wzór moro jest wszechobecny w teraźniejszym leśnictwie i myślistwie. Współczesny typowy ubiór terenowy leśnika jest „łaciaty". Jest to związane m.in. z naszą tradycją i przywiązaniem do militaryzacji. Warto wspomnieć chociażby o Przysposobieniu Wojskowym Leśników z okresu międzywojennego. Wkrótce ma się to zmienić - strój terenowy i codzienny będzie jednolicie zielony.

Wzór ten ma znaczenie głównie kamuflujące. Współczesne wzory ubrań dla myśliwych naśladujące moro - wyglądające niczym płócienne obrazy z roślinnością leśną - są powszechnie noszone również przez pracowników parków narodowych, przewodników czy fotografów. Chodzi o to, aby być jak najmniej widocznym w terenie.

Przez lata nie był to szczególnie modny wzór. Zmieniło się to kilka sezonów temu. Moro pojawiło się najpierw w wersji klasycznej, potem urozmaicane nowymi kolorami, nie tylko na typowych spodniach czy kurtkach. Moro są swetry, koszule, paski, T-shirty, buty, plecaki i torby.