Na czernice, na jagody

W związku ze szczególnym zainteresowaniem zbiorem runa leśnego, przybliżymy kilka zasad zbierania owoców borówki czernicy, potocznie zwanych czarnymi jagodami.

Zbieranie jagód z pewnością jest czynnością wymagającą wiele cierpliwości i zręczności, jednak pełen koszyk tych przepysznych letnich owoców jest doskonałą rekompensatą włożonego trudu. Tak jak w przypadku zbierania innych darów natury, np. grzybów tak i przy zbieraniu jagód powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Pamiętajmy podczas zbiorów owoców runa leśnego, aby nie niszczyć roślin na których rosną. Zachowajmy bioróżnorodność dla przyszłych pokoleń. Pamiętajmy również, że Straż i Służba Leśna w trosce o ochronę naszych lasów, kontroluje prawidłowe sposoby zbioru owoców runa. W przypadku łamania obowiązujących przepisów prawnych, musimy liczyć się z nieprzyjemną konsekwencją jaką jest mandat. 

Owoce należy zrywać z jak najmniejszą ilością liści, tak aby nie uszkodzić krzewinek. Przepisy prawne zabraniają używania przyrządów tzw. maszynek, zbieraczek czy grzebieni oraz niszczenia roślin. Powyższe zasady mają na celu ochronę roślin i tym samym zapewniają ich ciągłość użytkowania, czyli możliwość zbioru owoców co roku. Używanie zakazanych maszynek powoduje obrywanie dużej ilości liści, czyli okaleczanie rośliny a także uszkodzenia podziemnych części - kłączy, łączących ze sobą całe połacie krzewinek. Konsekwencją tego jest zaburzenie ich prawidłowego funkcjonowania i rozmnażania, co w kolejnych latach skutkuje stopniowym zanikaniem rośliny.

Przechodząc już do owoców, należy je zbierać w przewiewne łubianki lub koszyczki. Zbiór w wysokie i szczelne pojemniki powoduje przyśpieszenie puszczania soków i zgniatanie owoców pod własnym ciężarem. Takie owoce nie są zbyt trwałe i powinny być przerabiane w jak najkrótszym czasie po zbiorze. Przechowywanie jagód jest możliwe przez kilka dni ale wyłącznie nieumytych, w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu lub w lodówce. Owoce które puściły już sok lub takie, których nie możemy szybko przerobić należy umyć i przesypać cukrem aby nie uległy fermentacji.

Niezależnie od tego czy są to wakacje, czy inna pora roku, bardzo ważne jest odpowiednie zachowanie w lesie. Pamiętajmy, że las nie jest wysypiskiem śmieci a naszą wspólną wizytówką. Szczególnym zagrożeniem w okresie letnim są pożary, przed którymi las nie obroni się sam. W trosce o bezpieczeństwo nas i naszej przyrody pamiętajmy o zasadach bezpiecznego zachowywania się w lesie.

Prawie każdy z nas uwielbia naleśniki czy pierogi ze świeżymi jagodami. Poza tym że smakują wyśmienicie, to posiadają sporo właściwości leczniczych. Są bogactwem witamin, głównie C. Wpływają pozytywnie na oczy, obniżają poziom złego cholesterolu i cukru we krwi, uelastyczniają naczynia krwionośne i pomagają w problemach żołądkowo - jelitowych. Jedyną wadą są pozostające po nich trudne do usunięcia plamy. Jednak czym jest ten jeden malutki minus w porównaniu z całą listą zalet, zdrowotnych i smakowych.