Aktualności Aktualności

Nadchodzi zima, zadbajmy o ptaki

Pierwsze oznaki tegorocznej zimy nadeszły z początkiem grudnia a z nią niska temperatura oraz biały puch.

To dobry moment, aby rozpocząć pierwsze przygotowania do corocznego dokarmiana ptaków zimująych w okolicach naszych domostw.

Dokarmianie ptactwa wydaje się być proste, ale przed rozpoczęciem gromadzenia pokarmu warto przeczytać kilka istotnych rad jak karmić, aby pomóc, a nie zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom. Istotną sprawą jest także termin rozpoczęcia dokarmiania.

Proces karmienia zaczynajmy w momencie nadejścia pierwszych długotrwałych spadków temperatur oraz gdy pojawi się zalegająca pokrywa śnieżna, utrudniająca dostęp do pokarmu spoczywającego na dnie lasu.

Pierwsza i podstawowa zasada brzmi: jeśli zaczęliśmy dokarmianie, róbmy to regularnie, ponieważ ptaki łatwo i szybko przyzwyczajają się, dlatego dłuższe przerwy w dostarczaniu pożywienia mogą im nie służyć.

Jaki jest odpowiedni pokarm dla ptaków? Wiadomo, że ptaki to bardzo duża grupa systematyczna, więc każda z nich preferuję coś innego, natomiast pewne schematy pozostają niezmienne. W diecie ptactwa najwartościowsze źródło energii stanowią ziarna zbóż i roślin oleistych tj. pszenica, proso, jęczmień, słonecznik, czarnuszka, poza tym nie pogardzą orzechami (niesolonymi) oraz suszonymi owocami (niekandyzowanymi) i gotowanymi warzywami (marchew, buraki, ziemniaki – bez dodatku przypraw i soli).

Taką karmę możemy w łatwy sposób przygotować sami we własnym domowym zaciszu, w łatwy i szybki sposób, są to tzw. kule tłuszczowe.

Po pierwsze: naczynia - mogą to być miski, miednice, lub garnki.

Po drugie: narzędzia - nasze ręce, najlepiej bez rękawic, jednak nie wszyscy lubią dotykać tłustych rzeczy gołymi rękoma. Dlatego też przygotujmy rękawiczki kuchenne w odpowiednim rozmiarze. Dobrym pomysłem jest nałożenie fartuszka kuchennego.

Po trzecie: produkty - smalec wieprzowy w kostce, ziarno słonecznika (niełuskane, niesolone), sznurek naturalny oraz szyszki świerkowe. Są one "rusztem", na który nałożymy tłuszcz zmieszany z ziarnami, a następnie tak przygotowaną szyszkę wieszamy dla ptaków na podwórku.

W tych trzech prostych krokach można realnie pomóc ptakom, dostarczając im niezbędnego pożywienia, o które o wiele trudniej zimą.

Podsumowując, pytanie jest proste, a odpowiedź tym bardziej. Czy warto dokarmiać ptaki?

- Oczywiście, że warto! Pomagamy im w ten sposób przetrwać ciężki czas zimy oraz poprawiamy stabilność ich populacji.