Aktualności Aktualności

Puszcza Augustowska widziana z siodła

Na uroczysku Krakuzy odbyły się uroczystości związane ze Świętem Kawalerii Polskiej. Wydarzenie, współorganizowane przez Nadleśnictwo Płaska i Nadleśnictwo Augustów, stanowiło promocję szlaku konnego wiodącego przez te nadleśnictwa.

Z końcem lata ostępy Nadleśnictwa Płaska rozbrzmiewały tętentem kopyt. Konni z okolicznych ośrodków jeździeckich podążali w kierunku uroczyska Krakuzy. To tu w 1831 roku stoczył bitwę i został pojmany nadleśny Wincenty Szarkowski, dowódca oddziału Krakusów, w skład którego wchodzili głównie leśnicy. Wincenty Szarkowski jest patronem augustowskiego i płaszczańskiego odcinka Szlaku Konnego Puszczy Augustowskiej i Mazur. Na Krakuzach organizatorzy przybliżyli uczestnikom historię uroczyska oraz zaprezentowali program artystyczny. Nieopodal, na Bindudze Żyliny, czekało ognisko. Reprezentanci ośrodków jeździeckich dali popis jazdy kawaleryjskiej.

Wspomnienie wydarzeń z powstania listopadowego na uroczysku Krakuzy, które zorganizowało Nadleśnictwo Płaska przy współpracy z Nadleśnictwem Augustów, wpisywało się w obchody Święta Kawalerii Polskiej jak również stanowiło promocję płaszczańskiego odcinka szlaku konnego, wśród środowisk związanych z jeździectwem i turystyką regionu.

Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur, liczący ok. 400km,  do niedawna był najdłuższym nizinnym szlakiem w Polsce. Liczy ok. 400 kilometrów. Wiedzie przez Wigierski Park Narodowy, Nadleśnictwa: Suwałki, Szczebra, Płaska, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Nadleśnictwo Rajgród, Nadleśnictwo Ełk i Nadleśnictwo Drygały. Trasy oznakowano emblematem kawaleryjskiego proporczyka w kolorze zielonym. Na szlaku trwa rozbudowa infrastruktury związanej z turystyką jeździecką, w szczególności miejsc popasowych. Liczymy, że osób podziwiających uroki okolicznych lasów z siodła będzie z roku na rok coraz więcej.