Aktualności Aktualności

Najpierw: do czego? A potem: co?

Takie wnioski można wysnuć po spotkaniu na temat wykorzystania technologii bezzałogowych statków powietrznych, jakie odbyło się w poniedziałek 9 września br. na terenie leśnictwa Przewalanka (Nadleśnictwo Knyszyn).

Spotkanie zorganizował Wydział Zarządzania Zasobami Leśnymi RDLP w Białymstoku, we współpracy z Nadleśnictwem Knyszyn. Uczestnikami wydarzenia byli leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, którzy już korzystają z dobrodziejstw dronów, lub mają to dopiero w planach.

Drony, stają się coraz bardziej popularne i dostępne. W rękach mądrych ludzi stają się cudem techniki wykorzystywanym do kreowania czegoś niezwykłego. Świat widziany z perspektywy ptaka, wygląda wyjątkowo zjawiskowo i wciąż nie przestaje fascynować.

Zdjęcia i filmy wykonywane z drona pozwalają zobaczyć świat zupełnie innym niż ten, który znamy i widzimy na co dzień. Magiczne fotografie miast, rzek, wsi czy lasu wykonane z lotu ptaka pozwalają spojrzeć na dobrze znane widoki, z zupełnie innej, podniebnej perspektywy.

Oczywiście, profesjonalne zastosowanie dronów to nie tylko filmowanie i fotografia. Drony z kamerami termowizyjnymi sprawdzają się w poszukiwaniach osób zaginionych, natomiast przy użyciu kamer o dużym przybliżeniu potrafią patrolować (lustrować) teren. Wykorzystywane są też do inspekcji trudno dostępnych konstrukcji i certyfikacji cieplnych budynków. Kiedy połączymy je z kamerami multispektralnymi, czyli przekazującymi obraz w wielu pasmach, potrafią określić stan zdrowotności roślin (uwilgotnienia).

Do grona osób wykorzystujących technologie bezzałogowych statków powietrznych coraz śmielej dołączają leśnicy z całej Polski. Aktualnie w leśnictwie drony służą m.in. do oceny stanu zdrowotnego drzew, identyfikując na przykład szkody od kornika, używane są do szacowania szkód łowieckich, monitorowania zmian użytkowania gruntów, lokalizacji pożarzysk, pomiarów powierzchni do odnowienia, inwentaryzacji zwierzyny oraz aktualizacji leśnej mapy numerycznej. Dzięki dronom wiele z tych zadań udaje się robić dużo szybciej, taniej i dokładniej, niż za pomocą tradycyjnych metod.

Podczas spotkania na terenie szkółki leśnej „Orlik” pokazywano również możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii do wykonywania ortofotomapy. Zdjęcia wykonane za pomocą dronów z precyzyjnym systemem GPS, mogą służyć do tworzenia nie tylko ortofotomap, ale także precyzyjnych modeli przestrzennych (3D) mogących służyć do określania objętości hałd, wykopów itp.

Uczestnicy spotkania poznali prawne aspekty wykorzystania BSP w zadaniach gospodarki leśnej, mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi modelami dronów. Każdy chętny mógł na żywo obejrzeć sprzęt i spróbować swoich sił „za sterami”, pod czujnym okiem instruktora. Zaprezentowane zostały również programy do obróbki pozyskanych materiałów.

Co ważne, na spotkaniu zostały omówione przepisy sankcjonujące latanie dronami, kwestie uzyskania licencji i ubezpieczenia OC. Podstawy i przepisy prawne są bardzo istotne i dlatego każdy, kto chce latać dronem powinien je znać, po to aby loty były bezpieczne.

Bezzałogowe statki powietrzne są już powszechnie wykorzystywane
m.in. w przemyśle, drogownictwie a także przez różne służby państwowe: jak wojsko, policję, straż graniczną.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli dronów i dedykowanego oprogramowania. Równie wiele jest możliwości ich wykorzystania. Tak jak w przypadku innych technologii, warto kierować się zasadą „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Niestety nie da się kupić konkretnego modelu drona, który będzie wykonywał wszystkie zadania w tak samo wydajny sposób. Dlatego uczestnicy poniedziałkowego spotkania doszli do wniosku, że najpierw należy podjąć decyzję, do czego nadleśnictwo będzie wykorzystywało drona, a dopiero potem wybrać do tego celu najodpowiedniejsze rozwiązanie.